HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 MAYIS 2021, CUMA

KAN eşittir VATAN!..

20.10.2005 00:00:00
 'Türklüğü tahkir ve tezyif etmek' suçundan çarptırıldığı 6 aylık hapis cezası ertelenen sözde soykırım savunucularından Hrant Dink'in davasına ilişkin hazırlanan gerekçeli kararda 'vurucu' ifadeler yeralıyor

Gençliğe Hitabe'yi çarpıttıŞişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fırat (Hrant) Dink'in davasına ilişkin gerekçeli karar 'bugüne kadar mahkeme kararlarından yer verilmeyen' güçlü ifadeler içeriyor. Kararda, düşünce özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığı belirtilerek, Hrant Dink'in Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ustalıkla çarpıttığı vurgulandı.

Bu millet bunu sindiremez

Her ülkenin kendine göre değerleri olduğu vurgulanan mahkeme kararında, şu çarpıcı ifadelere yer verildi: "Öyle ülke vardır ki bayrağından şort yaparsın, hoşgörülür. Öyle ülke vardır ki ineğine dokunursun, infial yaratır. Öyle millet vardır ki kan dedin mi akla bu toprakların her santiminde bulunan ecdat kanı gelir. Bu toprağın her karesi kanla sulanmıştır. Atatürk, bu vatanın bu kanla kurtulduğunu gayet iyi bildiği için, gençliğe her zor koşulda muhtaç olduğu kudretin bu kanda olduğunu söylemiştir. Oysa sanık, bu kanın zehirli olduğunu ifade etmiştir. Bu Türk atalarına, şehitlere, milleti meydana getiren değerlere saygısızlıktır ve tabii ki aşağılayıcı, inciticidir."

Vahim ifadeler kullanmıştıHrant Dink, bir yazısında "Gençliğe Hitabe"deki "Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" sözünü çarpıtarak "Türk'ten boşalacak zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur" şeklinde değiştirmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.