HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Kardeşlerim yaşadı!..

16.06.2001 00:00:00
Türk Futbol piyasasına bomba gibi düşen "Futbolcular artık özgür" sözleri; kulüpleri daha şimdiden zangır zangır titretmeye başladı... Konuya vakıf olanlar gerekli tedbirleri hemen almaya bakarken; "bu bizi bağlamaz" yoluna sapanlar, işin vahametini hala anlayabilmiş değiller!.. Üstelik buna; Türkiye Futbol Federasyonu'nun da katılımcı olması beni, şaşkınlıktanda öte derin üzütüye boğuyor.

FİFA ve UEFA'nın 15 Temmuz'da yürürlüğe girecek kararında ne diyor: "23 yaşını bitiren her futbolcu; eğer kulübüyle mukavelesi bitmişse serbest kalacak"... Biz de bu kurumların üyesi olduğumuza göre; alınan karar aynen Türkiye'de de geçerli olacak.

Ama gel gelelim Futbol Federasyonumuz bir 37'inci maddedir tutturdu gidiyor. İşin özü, 'futbolcu hülle yoluyla transfer yapamaz' demek istyor. Bal gibi yapar, gönül rahatlığıyla yapar, işi, yokuşu bırak, dikenli yollara da sürsen yapar...

Hiiiiç kendinizi ıkmayın, sıkmayın; sevgili Futbol Federasyonu yöneticileri!.. Onun için; bırakın biraz da futbolcu kardeşlerim yaşasın!.. Biz yaşayamadık; onlar yaşasın, şimdiki genç filizler yaşasın!..

Biz eski mesin yuvarlağın peşinde koşanlar, yıllarca sömürüldük!.. Bırakalım da, bu pırıl pırıl gençler biraz rahat ekmek yesin!..

Hiç unutmam... Yıl 1975 (25 yaşındayım) Mersin İdman Yurdu'nda Futbol oynuyorum; ikinci yılım... Kalaperoniç gidince Kadri Aytaç hocaya teslim ediliyoruz; nedense yıldızımız barışmıyor... Ne yapsak nafile, ağzımızla kuş tutsak, forma vermiyor bize.. "Bırak bari hoca; ekmek paramı başka takımda arayayım" diyorum. Getir 15 milyonu bırakalım seni diyerek; bizi soluklandırıyor... O zaman İstanbul'un güzide takımı Vefa bize talip olup, fiyatı da uygun görüp çeki kesiyor... İş artık yönetici ve hocada; ama evdeki hesap çarşıya uymuyor. Fiyat gittikçe artıyor, Vefalılar da tornistan geri... Ve sonunda onların dediği oluyor; bizi bir külübe köle gibi yolluyorlar. Gel de gitme; mecbursun... Futbol hayatımız tabii ki köreliyor!.. Kısa zamanda futbola nokta koyuyoruz... Bu benim örneğim... Daha nice, niceleri var...

Şimdi ama şimdi, öyle mutluyum ki!.. Futbolcu kardeşlerim, yaşayacak... Mutlu yaşayacak... Sağlıklı yaşayacak... Paralı yaşayacak... Huzurlu yaşayacak...
 
Osman Korkmazel / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.