HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Karmaşaya davetiye!..

18.10.2005 00:00:00
Bu yıl ÖSS'de sadece 'sınav yapısı' değil, başvuru şekli de 'toptan' değişti. Başvurular 5500 okulda randevu sistemine göre yapılacak. Lise son sınıf öğrencileri kendi okullarından, mezunlar ise istedikleri okullardan başvurabilecekler. Tabii randevu alabilirlerse!!!

Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) bu yıl girecek adayları, sadece sınavın içeriği ile ilgili değil, başvuru sisteminde de yenilikler bekliyor. ÖSS'ye başvurularda bu yıldan itibaren 'randevu' sistemine geçiliyor.İşte yeni sistemin ana hatları * Bu yıldan itibaren ÖSS başvuruları okullara kurulan bilgisayarlar vasıtasıyla randevu sistemiyle internet üzerinden alınacak.* Adaylar önce sınav kılavuzunu satın alacak. Aday elle doldurulabilen formu doldurduktan ve sınav ücretini yatırdıktan sonra okulundan randevu alacak. * Son sınıf öğrencileri mutlaka kendi okullarından, mezun adaylar ise istedikleri herhangi bir okuldan randevu alacaklar. Bir bilgisayar için 1 saatte 6 kişiye randevu verilecek.* Aday, randevu aldığı saatte, öğretmene gidecek ve öğretmen adayın başvuru bilgilerini bilgisayara girecek. * Bu işlem tamamlandıktan sonra öğretmen bir web kamera ile adayın fotoğrafını çekecek ve bu fotoğrafı da bilgisayara girecek.* Aralık ayında başlayavak olan başvurular 1-1.5 ay sürecek.* Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanması yönteminde 'bazı ufak değişiklikler' yapılacak.

Dezavantajları;* Öğretmenler derslerinin olmadığı saatlerde öğrencilere randevu verecekler. Dolayısıyla bir öğretmen günde 2-3 saat başvuru alabilecek. 1 saatte ise 6 kişinin başvurusu alınacak. Dolayısıyla zamanın yetmemesi sözkonusu...* Asıl zorluk ise mezun öğrenciler için çıkacak. Bir lise randevu önceliğini halihazırda okuyan öğrencilerine veya kendi mezunlarına verebilir. Bu durumda mezun oldukları okulların dışında bir okula başvurmak isteyen adaylar için sıkıntı doğabilir. * Başvurusunu son günlere bırakanlar, randevu alamayabilirler.

Avantajları;* Öğretmenler vasıtasıyla yapıldığından hatalı başvuru ihtimali ortadan kalkıyor. * Başvuru süresinin uzun tutulması yararlı. * Yeni sistem başkasının yerine sınava girmeyi kısmen engelleyebilecek.


Senteks
Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.