HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Aşı emperyalizmi savaşları

11.06.2021 00:00:00
'Aşı emperyalizmi savaşları' seslendirme dosyası:

Aşı emperyalizmi olur mu demeyin. G7 Zenginler kulübü, Covid-19 aşısı üzerinden açılan yeni fırsatı değerlendirmek için kolları sıvamış durumda. Öyle ki The Economist, Batının yüzyılın fırsatını kaçırmak üzere olduğunu ifade ediyor. 

Biden yönetimi Avrupa'yı da yanına alarak aşı üzerinden Çin ve Rusya'ya karşı ekonomik ve diplomatik bir savaş başlatmayı planlıyor. Bunun görünüşteki adı; dünyayı aşılayarak kurtarmak. Gerçekte olan ise dünyayı kurtaran adam olarak imaj tazelemek ve gelişmekte olan ülkelere yeni bir emperyalizm kelepçesi takmak.  

Biden, Washington Post'ta yayınladığı makalesinde küresel sorunları çözmek konusunda itibarlarının son yıllarda darbe aldığını ifade ederek Çin ve Rusya'nın yükselişine vurgu yapmış. 

Biden, başkanlığının ilk yurtdışı ziyaretini Avrupa'ya yapmasının bir anlamı var. ABD, hem müttefik dayanışmasını pekiştirmek hem de Çin ve Rusya'dan daha fazla aşı üreterek dünyaya sunmayı planlıyor. İngiltere başbakanı Boris Johnson bağış için 1 milyar doz aşı bulunmasını gündeme getiriyor. 

ABD ise 500 milyon doz aşıyı tek başına vermeyi planlıyor. Bu sayede ABD, bir yandan İngiltere ve Avrupa ile olan bağlarını güçlendirecek diğer yandan da aşı üzerinden Rusya ve Çin'in önüne geçmek istiyor. Bir anlamda dünyadaki bozulan imajını aşı bağışı ile makyajlamak istiyor. 

Biden, bu sayede dünyada salgını bitiren ABD lideri olarak yer almak istiyor. 

Biden yönetimi şimdi bedava aşı üzerinden salgınını bitiren lider olarak dünyada kahraman olmak istiyor. Bu olana kadar da Rusya ve Çin'in dünyaya aşı dağıtmaması ve salgının da bitmemesi gerekiyor. 

ABD, bedava aşı üzerinden serbest piyasa dengelerini lehine değiştirmek istiyor. Bunun için de dünyanın geri kalanını için çok hızlı bir aşılama çalışması yürütmeyi planlıyor. Bunu bir şans son şans olarak görüyor.

IMF'ye göre 2025 yılına kadar toplam 9 trilyon dolarlık bir aşı için maliyeti gerekmekte. Çin ve Rusya bunu görüp harekete geçti. ABD ise Çin ve Rusya'nın aşı üzerinden dünyada imaj kazanmaya başladığını gördü ve yeni uyandı. 

Başta verilecek bedava aşının asıl amacı sonraki 9 trilyon dolarlık büyük büyük aşı pastanın kontrolünü ele geçirmek. Bu, ABD'nin hem ekonomik hem de bozulan imajının kurtulması için son fırsat. Yoksa ABD, dünyada salgını bitirmek için ahlaki bir vazife için yola çıkmıyor. 

Ülkeler bugün bedavaya aldığı aşı için ABD'ye yeni bir emperyalizm kelepçesi de vermiş olacaktır. Bu nedenle her alanda olduğu gibi aşı konusunda da milli kaynakların kullanılması zaruridir.  

Gördünüz mü? Her şey sonunda yine milli kaynaklara, milli stratejilere yani Milli Ekonomi Modeline çıkıyor. Güçlü bir ülke olmak için tek ve aşıda da son çare MEM. Yoksa, küresel güçlerin aşı stratejilerine mahkum olur; doğu ile batı arasında savrulur durursunuz. 

Anlayana, görene, duyana ve aklı olanlara…

 
Kazım Üstün / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.