HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

İsrail’in saldırısına hangi dizi ile karşılık vereceğiz!

09.05.2021 00:00:00
'İsrail’in saldırısına hangi dizi ile karşılık vereceğiz!' seslendirme dosyası:
Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisi şerifinde; "Kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki bu da imanın en zayıf derecesidir." buyurmaktadır.
 
Hadisi Şerifteki bu yükümlülük gereği tüm Müslümanların; makamı, gücü ve imanı nezdinde bir tepki koyması şarttır.
 
Peki ülke olarak; İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırısına hangi dizi ile karşılık vereceğiz? Payitaht Abdülhamid mi?, Diriliş Ertuğrul mu? Yoksa Büyük Selçuklu mu? 
 
Belki de bağımsız bir animasyon filmi yapılırsa vatandaşların gönlünü biraz ferahlatırız.
 
İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırısı bir kötülüktür ve İsrail bu kötülüğü Mescid-i Aksa nezdinde tüm dünya Müslümanlarına yapmıştır. İsrail, Mescid-i Aksa'ya ulaşımı engelledikten sonra teravih namazı için Mescid-i Aksa'ya gelen Müslümanlara saldırısı uluslararası hukuk nezdinde de bir terör eylemidir.
 
Saldırı için Ramazan gününün seçilmesi, dahası, bütün Müslümanlarca manevi bir değeri olan Mescid-i Aksa'nın seçilmesi tesadüf değildir. Bu saldırı tüm dünya Müslümanlarına yönelik psikolojik atom bombası niteliğindedir. Fiziki saldırı, Mescid-i Aksa'ya yapıldı; ama psikolojik saldırı tüm Müslümanlara yapıldı.
 
Başka bir değişle Mescid-i Aksa'ya yönelik silahlı saldırı, Mescid-i Aksa dışındaki Müslüman bölgelere de silahsız, psikolojik ve asimetrik bir saldırıdır.
 
İsrail adeta Müslüman dünyanın gözüne baka baka; "Yaptım, çünkü yapabiliyorum" demektedir.
 
Farz edelim ki İsrail, dünya üzerindeki tüm Müslüman ülkelere aynı anda saldırdı. Bunun yol açacağı etki, Ramazan günü Mescid-i Aksa'ya saldırmasının psikolojik tahribat ile aynıdır.
 
Konvansiyonel savaşlar maliyetlidir. Bu da devletleri asimetrik savaş yöntemlerine itmiştir.
 
Bu saldırı da tipik bir asimetrik savaştır. Saldırı; Müslümanların gönül olarak tek yürek olmaması için korkutma ve sindirme amacıyla yapılmıştır. Bu saldırı hedef kitle olan tüm Müslümanların duygu, düşünce, tutum ve davranışlarını sindirmeye yönelik psikolojik bir savaştır.
 
Amaç Müslümanların azimlerini kırarak, beyinleri ve vicdanları ile teslim olmalarını sağlamaktır. Zira Mescid-i Aksa bir semboldür ve psikolojik savaşın temel hedefi de milli ve dini dirençleri temsil eden sembollere yöneliktir
 
Müslüman dünyaya ümitsizlik aşısı vurularak, Müslümanların istenen düzeye dönüşmeleri ve kontrol edilmeleri hedeflenmektedir. Buradaki amaç bu Mescid-i Aksa üzerinden gönüllerde bir ümitsizlik ve inançta kararsızlık oluşturmak, güce itaate zorlamak, bu sayede özellikle genç nesilde inancı ile çelişen kişilik bozukluklarına yol açmaktır.
 
Deizm de işte bu zayıflıktan beslenmektedir.  Bunun sonuçları da Milli ve dini bütünlüklerin bozulmasıdır. Halkı bu hale gelen hiçbir İslam ülkesi ise İsrail'in bu tür saldırılarına gerçek bir tepki ortaya koyamayacaktır. Ya da tepkiler, heyecanlı dizi sahnesinden öteye geçemeyecektir.
 
Ülke olarak, Israil'in Mescid-i Aksa'ya saldırısına nasıl vereceğiz. Bunu yakında göreceğiz.
 

 
Kazım Üstün / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.