HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Dijital Ramazan Bayramı

13.05.2021 00:00:00
'Dijital Ramazan Bayramı' seslendirme dosyası:
Pandemi günlük yaşamımız gibi bayramlarımızı da dönüştürdü. Bu yıl Ramazan bayramını alışılagelmiş şekilde karşılamıyoruz.  Bayramların olmazsa ritüelleri pandemi nedeniyle genel olarak rafa kalkmış durumda. Ramazan bayramı dijital bayramlaşma olarak gerçekleşecek.

Bayramdan önce iş yaşamı zaten bu dönüşüme ayak uydurmaya başlamıştı.

Büyük teknoloji şirketleri, çalışma düzenini %70 oranında uzaktan çalışma şeklinde yapılandırmaya başladı. Facebook, Google, Reddit ve Spotify gibi büyük küresel şirketler çalışanlarını tamamen uzaktan çalışma seçeneğine yönlendirmiş durumda.

Sosyal mesafenin artmasıyla birlikte, görüntülü sohbet ve uzaktan bağlantı günlük yaşamımızın yerini aldı. Ödevler artık Google classroom üzerinden veriliyor. Dersler ve toplantılar, Microsoft Teams ve Zoom gibi uygulamalar üzerinden yapılıyor

Yeni endüstri ve yeni fırsatlar

Endüstri, artık akıllı telefonlara ve mobil cihazlara odaklanmış durumda. Bazı araştırmalar pandemi ile birlikte internet bağımlılığının %70 arttığını gösteriyor.

Dijitalleşmenin bu kadar hızlı artması, beraberinde donanıma, yani akıllı telefon, bilgisayar ve diğer bilişim aygıtlarına ve yedek parçalarına olan ihtiyacı da artırdı.

Pandemi nedeniyle madenlerimizin önemi daha da arttı.

Pandemi döneminde elektronik cihazlara yönelik artan talep tedarik zincirini de tetiklemiş durumda. Zira elektronik cihazların hammaddesi madenlerdir.

Elektrikli araçlar için özellikle; bakır, lityum, kobalt, nikel ve manganez gibi madenler ihtiyaç artmış durumda.

Elimizden düşürmediğimiz ve en son modelini almak için insana doyumsuz bir ihtiras veren akıllı telefonların imali için de yine; Bakır, Lityum, Kobalt, Manganez gibi madenlere ihtiyaç var. Bu madenler bakımından Türkiye kaynak zenginidir.

Madenlerin millileştirilmesini kim istiyor? Kim istemiyor?

Madenlerinin farkına varan, madenler üzerine proje üretenler için yeni ekonomik dönem aslında fırsat. Uzmanların şimdi farkına varmaya başladığı yeni endüstri çağı fırsatı kimi haklı çıkardı bilin bakalım. Öyle ki Türkiye'nin önüne bu fırsat pandemiden yıllar önce konulmuştu. 

Prof. Dr. Haydar Baş; Türkiye'nin sahip olduğu 3 katrilyon dolar değerindeki maden rezervlerine sahip çıkılmamasını 'en büyük körlük ve sağırlık' olarak değerlendirmişti. Ki bugünkü yeni ekonomi çağı Baş Hocayı haklı çıkarmıştır.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'da madenlerin ekonomiye kazandırılmasını aynı kararlılıkla dile getirmekte ve projeyi net bir şekilde ortaya koymaktadır. Hüseyin Baş dışında hiçbir siyasi parti liderinin madenlerimiz ile ilgili cılız da olsa bir sesi çıkmıyor. Ya da birileri seslerini kısmış da haberimiz yok. Ya da Türkiye'nin yer altında hiçbir maden yok ve yapancı şirketler dünyanın öbür ucundan gelip Türkiye'de hayrına kazı yapıyordur.

Fırsat hâlâ kaçmış değil.

Madem internet trafiği ve akıllık telefon kullanımı %70 arttı. Elimizdeki akıllı cihazlardan aratın, Madenlerin millileştirilmesini kim istiyor? Kim istemiyor? Akıllı telefonların hammadde kaynağı olan madenler Türkiye'de nerelerde var? Kaç ton var? Bu madenleri kim çıkarıyor?

Ramazan bayramı tatilinizi bu sorulara cevap arayarak geçirirseniz, belki bir dahaki bayramda gerçek bir bayram yaşayabiliriz.

 
Kazım Üstün / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.