HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Kelle, Boza ve Vefa

05.09.2001 00:00:00
Türkiye ekonomisi 2001'in ikinci çeyreğinde, 1945'ten bu yana en derin küçülmesini yaşadı. GSMH yüzde 11.8, GSYİH yüzde 9.3 küçüldü. İlk 6 aylık daralma yüzde 8.5 oldu.

1945'te aynı oran % 15.3 olmuştu. İkinci Dünya Savaşı'nın son senesi idi.

Fakat 2001'de ne olmuştur? Seferberlik mi vardır, harb-darb mı olmuştur?

Hiçbir şey olmamıştır kıymetli okuyucu, sadece Türkiye'yi 57'inci Hükümet "uyum ve istikrar içinde" idare etmektedir.

Dikkat buyurun 2001'in ilk altı ayında, ekonomik kötü gidişe hep mazeret olarak gösterilen güneydoğu kaynaklı terör ve "deprem" yoktur.

Deprem yoktur ama onun yarattığı artçı şoklar çeşitli "Vurgun"larla devam etmektedir.

Bahçeli aynı Tayyip gibi düzenlediği "bindirilmiş kıtaların alkışlarıyla örülü" basın toplantısında, sorulara da yine aynı Tayyip gibi tersleyerek ve hep tek kelime ile cevap vermeyi tercih etti.

Siyaset bilimcilerin yakındıkları "taşra üslûbu" bu olsa gerek...

Bahçeli; Türkiye ekonomisinin yukarıda aktarılan rekor küçülme yılında "özel şirketi"ne kendi ifadesi ile tam 7 trilyon ciro yaptırmayı becerebilen Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'ı koruma ve kollama amaçlı basın toplantısında "Ya siyaset-Ya ticaret" dedi, "Sayın Bakan'ın ticarette aktif rol aldığı tesbit edilememiştir" dedi.

İlâhi Sayın Bahçeli!... Herhangi birisinin ticarette "aktif" olduğunun ispatlanabilmesi için meselâ ille de tezgâh arkasında karo fayans satarken çekilmiş fotoğrafının mı elinize verilmesi gerekiyor?

Ve "Ya siyaset, ya ticaret" bağlamında; yâni şimdi Sayın Bakan artık ticaretten çekildiğini ifade ederse, şimdiye kadar "şüyuû vukuundan beter" duyulanlar yanımıza, yanınıza kâr mı kalmış olacak?

Yargı ve siyasetin uzun, ince, dolambaçlı koridorlarında "Vurgun Operasyonu" fare doğursa bile MHP kamu vicdanında "mahkûm" olmuş, vazo çatlamıştır.

Neyle yapıştırırsanız yapıştırın vazo eski vazo değildir artık.

Öte yandan Bahçeli siyasi hayatının en zor açmazı ile karşı karşıyadır. Çünkü Öksüz'ün Telekom meselesindeki gibi ikinci bir kelle ve surda gedik olayı yaşamaktadır ama bu sefer söz konusu olan da siyâsi hayatını, iktidarını ve Başbakan Yardımcılığını borçlu olduğu Koray Aydın'dır.

Türkeş'in vefat ettiği günü hatırlayın. MHP'de cenaze hazırlıkları ile beraber derhal "veliaht"ın kim olacağı kavgası başlamıştı. Bir tarafta Tuğrul Türkeş, diğer tarafta "diğerleri" vardı. Cenaze daha Bayındır Hastahanesi'nden yola çıkmadan Genel Sekreter Koray Aydın bütün siyasi hayatını riske atarak "Ben Bahçeli'nin yanındayım" diye tavır koymamış mıydı?

Bahçeli şimdi işte o yüzden, o en zor ve sıkıntılı dönemde yanında bulunan sadece iki kişiden birisi olan Aydın'a vefa'nın, İstanbul'da bir semt ve o semtten ismini alan meşhur bir boza markası olmadığını ispatla yükümlüdür.

Diğer kişi, "eski ülkücü" Tunca Toskay'dır.

Koray Aydın aynı zamanda MHP'nin "ille de koalisyon ortağı olması" harekâtının da baş müşevviki ve mimarıdır.

Sayın Aydın; Rahşan Ecevit'in daha koalisyon pazarlıkları sırasında MHP'nin kravatını düğümleyen ve bütün MHP'lilerin yüreğine lök gibi oturan malûm çıkışına rağmen iktidara mecbur olunduğunda ısrar etmiş ve böylelikle bir anlamda MHP iktidarının mimarı olmuştur. Bahçeli'ye de Başbakan Yardımcılığını altın tepsi içinde sunmuştur.

Bir kişiye bu kadar borçlu olmak elbette Sayın Bahçeli'nin bileceği iştir ama borçlu olunan ve mesleği "müteahhitlik" olan o kişiyi Bayındırlık Bakanlığına atamak; Demirel'in, bir klüp başkanı olan bir başka zâtı Spor Bakanlığı'na veya iş adamı olan bir diğerini şirketlerine kredi aldığı devlet bankalarıyla irtibatlı Devlet Bakanlığı'na atamasından hiç farkı yoktur.

Her çeşit siyasi görüşle sosyal ilişkileri gayet iyi olan, açık, geniş ufuk ve modern görüşlü Koray Aydın keşke meselâ Turizm, İnsan Hakları, AB veya Spor yahut Kültür Bakanı olsa idi de iş bu raddeye varmasa idi!

Neden ille Bayındırlık? "Boza"nın milletin ensesinde pişmesi için mi?
 
Hüseyin Mümtaz / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.