HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Kırgızistan'la dostluk köprüsü

23.10.2003 00:00:00
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin iktisadi ve idari bilimler fakültesi ile iletişim fakültesi binalarının açılış törenlerine katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'ni eğitim kurumlarının gözbebeği, Türk dünyasının da altın köprüsü olarak gördüklerini bildirdi.

Güçlenen bu ilişkilerin en önemli boyutlarından birisinin de eğitim alanındaki ilişkiler olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"30 Eylül 1995'te İzmir'de imzalanan anlaşmayla kurulmuş ortak ve özel statülü bir yüksek öğretim kurumu olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'ni eğitim kurumlarımızın gözbebeği, Türk dünyasının da altın köprüsü olarak görüyoruz. Henüz gençlik döneminde sayılabilecek bir eğitim öğretim yuvası olan Manas Üniversitesi'nin Kırgız ve Türk dillerinin ve kültürlerinin gelişmesine ve iki halkın yakınlaşmasına olacak katkılarının yanı sıra Kırgız Cumhuriyeti'nin gelişmesine katkıda bulunacak olmasını ve iki ülke halklarını birbirlerine daha da yakınlaştıracak nice kuşaklar yetiştirmesini içten temenni ediyorum."

Akayev:

Biz akrabayız

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev de konuşmasında, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ortak değerlere sahip çıkarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıldönümünü burada da kutladıklarını söyledi.

İki ülke arasında akrabalık kökleri olduğunu ve bunun yeni nesillere örnek olacağını dile getiren Akayev, bu üniversitenin "Aladağlar" ve Türk dünyasını birleştirecek köprü olacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, üniversiteye gelişinde burada okuyan Kırgız ve Türk öğrencilerin yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı. Erdoğan, üniversiteden ayrılırken de "Sayın Başbakanımız üniversitemize hoşgeldiniz" pankartı açan Türk öğrencilerin yanına giderek anı fotoğrafı çektirdi.

Türkiye doğalgaz ve petrol dağıtımıyla ilgileniyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Kırgız İş Konseyi Ortak toplantısında yaptığı konuşmada da, Türkiye'nin komşularındaki petrol ve doğalgazın dünya pazarlarına açılmasında dağıtım terminali olma imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmeyi hedeflediğini belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.