HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Kriz zirvesi

19.06.2001 00:00:00
İki Başbakan'ın yapacakları Zirve'de, Kuzey İrlanda Başbakanı ve Birlik partisi lideri David Trimble ile Sinn Fein lideri Gerry Adams'ın da hazır bulunacaklar

Yapılan seçim sonrasında yeniden değişen siyasi tablonun ve bu değişimin Barış süreci üzerindeki etkilerinin özellikle ele alınacağı Zirve'nin asıl konusu ise İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) başta olmak üzere diğer bazı paramiliter grupların da başlatması beklenen silahsızlanma olacak. Bölgede faaliyet gösteren Kuzey İrlanda Polisi (RUC)'un yapısında büyük değişiklikler öneren reform paketinin de toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

Bilindiği gibi Kuzey İrlanda Başbakanı ve Birlik partisi lideri David Trimble, IRA'nın Barış Anlaşması şartlarına uyup 1 Temmuz itibariyle silahsızlanma başlatmaması halinde görevinden istifa edeceğini açıklamıştı.

Trimble'ın bu sert tutumunu hem parti içindeki sertlik yanlılarının hem de bölgedeki diğer Birlikçi Parti DUP'un muhalefeti yüzünden almak zorunda kaldığına dikkati çeken siyasi çevreler, "Trimble, 1 Temmuz'da IRA'nın silahsızlanma başlatmamasına razı olursa zaten koltuğunda oturamayacağını biliyor. Bunun için de en sert tavrını ortaya koyuyor" yorumunda bulundu.

Gerginliğin bütün hızıyla sürdüğü bölgede aşırı uçlar olan katoliklerin temsilcisi Sinn Fein'in bu yılki genel seçimde İnglitere Parlamentosu'na geçen dönemden bir fazla milletvekili sokması, aynı şekilde sertlik yanlısı protestan siyasi oluşum DUP'un da sandalye sayısını iki arttırması barışa tanınan şansı giderek azaltıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.