HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Krizin tahribatı derin

11.09.2001 00:00:00
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yıllardır yaşadığı kronik enflasyonun, ülkede ekonomik ve sosyal yaşam üzerinde önemli tahribatlar yaptığını, bütün değerleri aşındırdığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, TOBB Sanayi Odaları Konseyi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bugün yaşanan ekonomik krizin boyutlarının çok düşündürücü ve ciddi olduğunu kaydederek, Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerinden birinin içinde olunduğunu söyledi. Odalar Birliği Başkanı Hisarcıkloğlu, ekonomide yılbaşından bu yana ciddi küçülme yaşandığına dikkat çekerek, yatırımların durduğunu, üretimde kapasite kullanımlarında önemli düşüşler yaşandığını, bir çok işyerinin faaliyetlerine son verdiğini ve önemli boyutta işsizliğin ortaya çıktığını açıkladı. Krizin ülkede ciddi bir sosyal tahribat oluşturduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, krizlerin bir daha yaşanmaması için iyi analiz edilmesi ve tedbirlerin alınmasının şart olduğunu söyledi.

Varlık içinde yokluk

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de bir çok ülke ile kıyaslanamayacak düzeyde bir zenginlik vardır. Varlık içinde yokluk yaşıyoruz. Tüm kaynaklarımızın yerli yerine oturması ve doğru kanalize edilmesi gerekmektedir. Ülke içinde yastık altında tutulan para, ülke dışına kaçan para ve bankacılık sistemi içinde olup da piyasaya çıkarılamayan para, güvenin tesisiyle ekonomiye kazandırılacak önemli bir potansiyel olarak önümüzde durmaktadır. Bu bağlamda, TOBB olarak, Ekonomik ve Sosyal Konsey Kanunu'nda öngörülen çalışma gruplarını aktif hale getirecek şekilde süratle çalıştırmalıyız. Para piyasalarında sağlanacak istikrarla piyasa canlandırılmalı, finans ve üretim danışma kurulu konuyu gündemine almalıdır. Ekonomi yönetiminde koordinasyon mutlaka sağlanmalıdır"dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.