HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Küresel Isınma Konferansı sona erdi

28.07.2001 00:00:00
Almanya Çevre Bakanı Jürgen Trittin, konferansla ilgili olarak dün başkent Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Kyoto Anlaşması ile sera etkisi yaratan zehirli gazların azaltılması konusunda ilk kez ülkeleri bağlayan bir anlaşma üzerinde uzlaşmaya varıldığına dikkati çekti.

Görüşmelerin başlangıcında birçok ülkenin çekingen davrandığını ve Kyoto Anlaşması üzerinde uzlaşmaya varmanın mümkün görülmediğini belirten Trittin, "Zorlu görüşmelerden sonra Kyoto Anlaşması'nı kurtardık" dedi. Tüm anlaşmaların iyi ve kötü yanları olduğuna işaret eden Trittin, Kyoto Anlaşması'nın en iyi yanının, alternatif enerji imkanları yaratması olacağını söyledi. Trittin, Japonya, Kanada, Avustralya ve Rusya'nın isteği üzerine, azaltılması öngörülen zararlı gazların oranına, ormanların korunması yönünde alınan önlemlerin de dahil edilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Almanya'nın, anlaşmayı sonbaharda Federal Meclis'e sunacağını belirten Trittin, zararlı gazların azaltılması konusunda aldıkları önlemler arasında 2003 yılından itibaren kamyonlardan otoyol ücreti alınmasının da bulunduğunu kaydetti. Trittin, karayolu taşımacılığını daha yoğun şekilde demiryoluna kaydıracaklarını, bu şekilde hem zararlı gaz salımını azaltacaklarını, hem de Devlet Demiryolları'nı (DB) rekabet edebilir duruma getireceklerini söyledi.

Almanya'nın bugüne kadar zararlı gazların azaltılması konusunda yoğun çaba harcadığını ifade eden Trittin, "Diğer AB ülkeleri ile zararlı gazların azaltılması konusunda oranların daha dengeli hale getirilmesini görüşmemiz gerekiyor" dedi.

Trittin, Kyoto Anlaşması ile dünyadaki zararlı gazların yüzde 75'inin azaltılması konusunda uzlaşmaya varıldığını belirterek, "ABD, dünyadaki tüm zararlı gazların yüzde 25'ini üretiyor ve Kyoto Anlaşması'na alternatif bir öneri getirmedi. ABD'nin anlaşmaya taraf olması uzun vadede bu ülkenin de çıkarına olacaktır" diye konuştu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.