HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Kuvayı Milliye'nin önemi

26.08.2001 00:00:00
Yozlaşan Türk siyaseti, artık umut vermiyor. Yapılan bir ankete göre ülkede güven bunalımı hat safhada. Etrafına, siyasetçisine, kurum ve kuruluşlara güvenme yüzdesi, sadece altı. Yanlış duymadınız sadece altı. Her yüz vatandaştan 94'ü güvenmiyor etrafına. Özellikle siyasilere karşı tam bir güvensizlik var.

Bu duruma nasıl gelindi? Bu millet böyle değildi. Ülkenin her yanına rahatça seyahat ediliyor, konuşuluyor, görüşülüyordu. Halk güvenli bir ortamda yaşıyordu.

Derler ya "Balık baştan kokar" işin düzenini bozan, güvensizliği pompalayan siyasetçiler oldu.

Adam ayırıldı, adam kayırıldı. Sonuçta ülkede kamplaşmalar oldu. Nimet bölüşümünde adil olunamadı. Kötü bir devletçilik, kötü bir kapitalizm ile birleşince pirincin taşı ayrılamaz oldu.

Hortumlamalar, vurgunlar, yolsuzluklar devlet erkine sahip olanlarca da yapılınca siyasetçi-mafya diyaloğu ortaya çıktı. Susurluk olayı belki bu konuda misallerden sadece biridir.

ANAP'ın Beyaz Enerji sayfası oldukça kirlenmiştir. Şimdi sıra MHP'de. Onunda üzerine şiddetli bir şekilde gidiliyor. Birinci ortak DSP'de pek rahat değil. Özellikle yanlı tutumları, ideolojik tercihleri halkı canından bezdirmiş durumda.

Evet siyaset yozlaştı. Siyaset kirlendi. Sonuçta halk güvensiz bir ortama geldi.

Peki durum bu. Bu problemin çözümü yok mudur? Artık mahşerimi beklemek lazım? Elbette hayır, herşeyin mutlaka bir çözümü vardır. Bu çözüm bazılarının zannettiği gibi kaf dağının arkasında değildir. Çözüm yine halkın kendisindedir. Çözüm millidir, çözüm bizdedir.

Öyleyse yeniden bir Kuvayı Milliye ruhu ile olayları ele almak lazım. Siyasete, ekonomiye, devlet yönetimine bu mantıkla bakmak gerekir.

İşte Prof. Dr. Haydar Baş Bey, açıkca söylüyor; "problemleri 24 saatte halledeceğini ifade ediyor. Çözümün milli olduğunu, umutların da ancak milli çözümlerle sağlanacağını" ifade ediyor.

Yapılan Kuvayı Milliye yürüyüşleri, toplantı ve değerlendirmeleri konuya daha da açıklık getirmektedir.

Bu işin olmazsa olmazı, milli kimliğe dönüştür. O zaman görülecektirki, altı seviyesine düşen güven notu 90'lara 100'lere ulaşacaktır. Sevgi ve saygı hakim olacaktır toplumda. Helal-haram ölçüsü gelecektir topluma.

Haset kalkacak, adam ayırma kalkacak, fitne kalkacak, fesat kalkacak.

Aksine kardeşlik, birlik, adalet gelecek. Kuvayı Milliye anlayışında şehit mantığı vardır. Ülke ve ülke insanlarının çıkarları tepki olarak ve eşit şartlarda korunur. Kişi dünyada ulaşamadığı ödüllere, öbür hayatta kavuşur.

Eğer bu inanç, bu umut olmasaydı bu vatan olurmuydu? Bu varlıktan bir eser kalırmıydı? Elbette kalmazdı.

Başta siyaset olmak üzere. Halkın yeniden güven kazanması, biribirine karşı saygılı ve sevecen olması şarttır. Bunun yolu ise sadece Kuvayı Milliye anlayışından geçer.

Şöyleki, 70 milyon insanın bütün haklarını, çıkarlarını, vatanı, madi ve manevi varlığı savunan bir anlayış gerekir. 70 milyon herkesin zararlarına karşı aynı şiddette karşı koymak gerekir. Bu anlayışta, azınlıklar bile adalete, barışa ve huzura kavuşacaktır. Toplum güvenli ve güçlü bir toplum haline gelecektir.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.