HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

O da imparator

04.05.2002 00:00:00
Kalemimizi hep futbolla dallandırıp budaklandırıyoruz. Oysa bizim işimiz; sporun her türlüsünü yazmak; işlemek... Ne yalan söyleyeyim futbolun dışında anladığım spor, basketboldur. Ha, diğerlerini de anlarım ama; eften püften işte... Bu demek değildir ki diğer spor branşlarını izlemem... İzlerim de, kurallarının ıncığını cıncığını bilemem... Futbolun, basketbolun halk deyimiyle; A sından Z sine kadar herşeyini, müsaadenizle bilirim..!

Neyse, fazla eveleyip gevelemeden konuya geçeyim; yani aza indirgediğim basketbola... Bu yıl Türk takımları bize tat, tuz vermediği için; İtalya'da Ergin Ataman'ın Montepaschi Sienasına takılır oldum. Seyrek de olsa maçlarına göz attım ve son haftalar Sienalı taraftar kimliğine büründüm..!

Geçen hafta ise bir başka keyifli idim... Efes'e büyük başarılar kazandıran Ergin Ataman; kısıtlı bütçeli, kısıtlı kadrolu İtalyan ekibini final oyanatmaya hazırlanıyordu. Basketbolun UEFA Kupası'nı kazanmaya bir maçları kalmıştı. Tarihinde ilk kez final oynayacak bu takımın; İspanyol Valencia önünde ne yapacağı doğrusu beni meraktan çatlatacak hale getirmişti... Siena'nın kadrosu, cidden kalburüstü oyunculardan oluşmuyordu. Düşünün Ataman, bir zamanların ünlü skoreri ama şimdi yaş zengini (35 yaşında) Peter Noumoski'yi transfer edip, 1.5 ay gibi kısa sürede yaşlı kurdu patlamaya hazır bomba yapmıştı. Efes'in o zamanki fırtına Noumoskisi, bugün ne yapacaktı? Ataman, fevkalede motivasyonla takımını Fransa'nın Lyon kentine uçurdu... Gün geldi ve Siena'yı, Valencia'nın önüne saldı. bir avuç seyircisini de arkasına alan, yaşlı kurt Noumoski'yle devleşen Siena, bir ilki gerçekleştirerek Saporta Kupası'nı müzesine götürdü. Şimdi İtalyan medyası, Ergin Ataman ve ekibini göklerde uçuruyor. En önemli, anlamlı olanı ise "Mucizeyi yaratan Türk" başlığını atan Corriere Dello Sport gazetesi idi. tebrikler Ataman, tebrikler Türk basketbolu..! Futbolumuzun imparatoru var da; basketbolmuzun olmaz mı..? Zaten daha önceleri Ataman'a; bu yakıştırma yapılmıştı... Ama o şimdi gerçek bir basketbol imparatoru..!
 
Osman Korkmazel / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.