HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Onunla savaşımız hiç bitmiyor

14.10.2003 00:00:00
Uzmanların yanı sıra TÜBİTAK yayınlarından çıkan ve dilimize "Tüfek, Mikrop ve Çelik" olarak çevrilen Jared Diamond adlı bilimadamının çalışmasından derlediği bilgilere göre, insanların ölüm nedenlerinin başında gelen hastalıklar, tarihi biçimlendirmeye varan önemli rolleri üstlendiler. 2. Dünya Savaşı'na kadar savaşlardaki insan kaybının çoğuna, aldıkları yaraların değil, taşınan hastalıkların yol açtığı bildirildi.

Avrupa'nın dörtte birini yok eden virüs

Özellikle tarımla birlikte, toplumlara büyük felaketler yaşatan bulaşıcı hastalıkların gelişimi de başladı. Çağdaş tıbbın ortaya çıkışından önce salgın hastalıklar çok daha korkutucu boyutlarda rakamlara ulaştı. İnsanlık tarihinin en büyük salgını, 1. Dünya Savaşı sonunda çıkan ve 21 milyon kişinin kaybına yol açan grip virüsü oldu. Kara Ölüm (Hıyarcıklı Veba) 1346-1352 tarihleri arasında Avrupa nüfusunun dörtte birini yok etti.

İnsan vücudunda tam

bir savaş var

Uzmanlara göre, tıp, ancak 2. Dünya Savaşı sonrasında mikroplarla mücadelede antibiyotikler, antiviral ve kemotöropatikler gibi etkin maddeleri kullanmaya başlayabildi. Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir Büke, insanın, ağız, burun, boğaz, deri, bağırsak gibi vücut boşluklarında birlikte yaşadığı mikropların bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Trilyonlarca vücut hücremizden bin misli fazla mikroorganizmayı vücudumuzda taşıyoruz. Bu mikroplarla vücudumuz, hassas ve ahenkli biçimde ortak bir yaşam sürdürüyor. Bu hassas denge mikrop lehine bozulacak olursa, çatışma başlıyor ve sonunda mikroplar galip gelerek, vücudun yaşamsal işlevlerini aksatıp bozuyorlar. İkinci Dünya savaşından beri mikrop lehine bozulan dengeyi düzeltme ve mikropları ortadan kaldırmaya yönelik maddeler kullanıyoruz."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.