HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Özel klima sistemli Arı kovanları

25.08.2001 00:00:00
Gün içinde gerçekleşen sıcaklık değişikliklerine göre arılar kovan ısısını korumak için çeşitli çalışmalar yaparlar. Örneğin, sıcaklık artınca işçi arıların bir bölümü ısıyı düşürmek için kanatlarını yelpaze gibi sallamaya başlayarak modern klima sistemlerindeki teknolojiyiye benzer bir yöntemle kovanlarını soğuturlar.

İşçi arılar tarafından yerine getirilen görevler insanları hayrete düşürecek kadar ince hesaplara dayalı ve ancak detaylı bir koordinasyon sonucunda yapılabilecek zorluktadır. Kovanın ısıtılması konusu ile ilgili New York State üniversitesi Biyologlarından E. Southwick'in yaptığı araştırmanın sonucunda ilkbahar sonundan sonbahara kadar kovan ısısının 34.5oC - 35.5oC arasında korunduğu görülmüştür. Balmumunun üretilmesi, balın hazırlanması ve yavruların yaşamlarını devam ettirebilmesi için bu sıcaklığın korunması şarttır.

Gün içinde gerçekleşen sıcaklık değişikliklerine göre arılar kovan ısısını korumak için çeşitli çalışmalar yaparlar. Örneğin havanın daha soğuk olduğu sabah saatlerinde, işçi arılar petek çevresinde kümelenir ve vücut sıcaklıkları ile yumurtaları ısıtırlar. Hava sıcaklığı arttıkça arılar yavaş yavaş dağılırlar. Eğer sıcaklık artmaya devam ederse işçilerin bir bölümü ısıyı düşürmek için kanatlarını yelpaze gibi sallamaya başlayarak kovanı soğuturlar. Çok sıcak günlerde ise arılar daha etkili bir soğutma yöntemi kullanırlar. Yiyecek toplayan arılar polen ya da nektar yerine, yakındaki su kaynaklarından aldıkları su damlacıklarını kovana getirirler ve bunları kuluçka hücrelerinin üzerine serperler. Daha sonra kanatları ile hava akımı oluşturarak suyun buharlaşmasını sağlarlar. Arıların vücutlarında bir termometre yoktur ama yine de kovandaki sıcaklığı hangi noktada sabit tutacaklarını çok iyi bilirler. Hepsi aynı sıcaklığı uygun görerek birlikte hareket ederler.

Şüphesiz ortalama bir santim büyüklüğünde olan bu küçük hayvanlar ne biraraya gelip ısıyı yükseltmeyi ne de su buharlaştırmayı kendiliklerinden düşünerek bulabilirler. Tüm bu kusursuz sistemleri Allah sanatını tanıyıp, kudretini anlayabilmemiz için yaratılmıştır. Bu gerçeği Yüce Allah Kuran-ı Kerim'in bir ayetinde şöyle bildirir:

"Gerçekten hayvanlarda da sizin için bir ders (ibret) vardır; karınlarının içinde olanlardan size içirmekteyiz ve onlarda sizin için daha birçok yararlar var." (Müminun Suresi, 21)

Yaratılış Hakikatleri

Harun YAHYA
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.