HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Reforma ilk onay

26.09.2001 00:00:00
Gelecek ay başlarında yapılması öngörülen nihai oylamada, değişikliklerin kabulü için üçte iki çoğunluk gerekecek.Makedonya'da, Batılıların arabuluculuğunda Arnavut ve Makedon taraflar arasında 13 Ağustos'da imzalanan barış anlaşması, anayasal değişikliklerin parlamentoda onaylanmasını öngörüyor.

Milliyetçi Makedon parlamenterler, ülkedeki Arnavutlar için öngörülen reformlara direnmeyi sürdürüyorlar. Arnavut parlamenterler ise, reformların kabul edilmemesi durumunda çatışmaların sürebileceği konusunda uyarıyorlar.

Reformlar, etnik Arnavut nüfusun çoğunlukta olduğu bölgelerde yerel yönetimleri daha etkin kılmayı, polis gücündeki etnik Arnavutların sayısını arttırmayı öngörüyor.

Bir Arnavut öldürüldü

Makedonya'da, sınır noktasında "dur" emrine uymayan bir Arnavut, güvenlik güçlerince öldürüldü. Polis kaynakları, olayın bu sabah başkent Üsküp'ün 15 kilometre kadar kuzeybatısındaki dağlık Rasçe bölgesinde meydana geldiğini bildirdi.

Şiddet olayları

Adının açıklanmasını istemeyen bir polis yetkilisi, üç Arnavut'un kontrol noktasına ulaşınca durmadığını, açılan ateşte birinin öldüğünü, birinin yaralandığını, diğerinin ise kaçtığını söyledi. Makedonya'nın kuzeyinde güvenlik güçleriyle Arnavut askerler arasındaki şiddet olayları, NATO birliklerinin silah toplamak üzere ülkeye gelmesinden beri büyük ölçüde azalmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.