HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Ringlerde Osmanlı tokatı konuşulacak

28.06.2001 00:00:00
Türklerin kullandığı döğüş tekniklerinden esinlenerek kurulan "goshin" sporuyla, "Osmanlı Tokatı" da artık ringlerde uygulanacak.

Türklere özgü bir savunma sporu geliştirmek için yaklaşık 11 yıldır çalışan Uzakdoğu sporları uzmanı Nihat Yiğit, Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Caner Büyükada, Doç. Dr. Yavuz Taşkıran ve Öğretim Görevlisi eski milli tekvandocu Tennur Yerlisu ile işbirliği yaparak, "goshin" sporunu oluşturdu.

Uzun yıllar tekvando ve ashiara stilde (tam temaslı) karate ile ilgilenen, 1982-1987 yılları arasında da 10 Yeşilçam filminde rol alan Nihat Yiğit, "Türkiye'nin Bruce Lee'si" olarak tanınmaktan rahatsızlık duyduğunu ve Türk savunma sistemini kurma düşüncesinin o dönemde oluştuğunu söyledi.

Goshin'in, diğer Uzakdoğu sporlarından, tamamen farklı olduğunu anlatan Nihat Yiğit, şöyle devam etti: "Goshin'de, daha çok Türklerin kullandığı döğüş yöntemlerinden yararlandık. Mesela (Osmanlı Tokatı) bizim için önemli bir teknik. İyi bir Osmanlı tokatında, duruş şekli, elin açısı, vurulan bölge gibi pekçok ayrıntıyı inceledik. Bu tür teknikleri bir sistematiğe bağladık. Goshin artık Türk savunma sporu olarak dünya literatürüne de girmiştir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.