HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Sakal-ı Şerif'i ayağına getirten Koç'a tepki

11.10.2005 00:00:00
Peygamber efendimizin mübarek Sakal-ı Şerif'ini Atatürk Havalimanı'na ayağına getirten Kültür Bakanı Koç'a tepkiler artıyor. Kamuoyunun ciddi tepki gösterdiği bu olaya siyasi partilerden de eleştiriler geldi.

Özür dileyecek mi?Sakal-ı Şerif'i ayağına getirdiği için eleştirilen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, kamuoyundan özür dilemeyi düşünüp düşünmediğini sordu.Tacidar Seyhan, İstanbul Eyüp Camii'ndeki Sakal-ı Şerif'i, görmek için Atatürk Havalimanı'na getirttiği ortaya çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Önergesinde, tüm İslam alemine mal olmuş Kutsal bir emaneti, şahsa özel uygulamalarla bulunduğu yerden aldırtıp ayağa getirtmeyi doğru bulup bulmadığını soran Seyhan, "Manevi değerleri kişisel hazzınız için kullandığınızı kabul ediyor musunuz? Ediyor iseniz kamuoyundan özür dilemeyi düşünüyor musunuz?" dedi.

Bu hareketi ateist bile yapmaz Kültür Bakanı Atilla Koç'un görmek için Sakal- ı Şerif'i havaalanına getirtmesine DYP'den çok sert tepki geldi.DYP Genel Sekreteri Prof. Kamil Turan konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, olayı "dine karşı laubalilik, haddini bilmemek" sözleriyle eleştirdi.Bunun milyarlarca insanın inancını hafife almak olduğunu kaydeden Turan, "Eğer böyle bir inancı samimiyetle varsa onun sakalın bulunduğu mevkiye gidip vicdani görevini yapması lazım" dedi.Bunun "İşte biz çoğunluğuz sarhoşluğunun tezahürlerinden biri" olduğunu savunan Turan, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir imparator veya kralın kutsal bir emaneti ayağına getirtmediğine dikkat çekti.Turan, "Beyefendi hiçbir turistik toplantıyı kaçırmıyor, turistik bölgelere devamlı gidip dolaşıyor. Bir dini ihtiyaç duyduysa kendisi gidip bu görevi yapmalıydı.Bir gayrimüslimin, bir ateistin dahi yapamayacağı bir hareket" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.