HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Senato'da neler oluyor?

25.05.2001 00:00:00
ABD'de iktidardaki Cumhuriyetçi Parti'ye mensup senatör James Jeffords'ın öngörülen istifasıyla, Başkan George Bush'un partisinin, kongrenin üst kanadı olan Senato'da çoğunluğu Demokrat Parti'ye kaptırması bekleniyor.

ABD siyasetine bomba gibi düşen, Ermeni ve Rum lobilerinin yararlanması beklenen bu gelişmeden, Türkiye'nin olumsuz etkilenmesinden kaygı duyuluyor.

Jeffords'ın istifasıyla, 100 üyeli kongrede Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında mevcut 50-50'lik denge, Demokratlar lehine bozulacak. Jeffords'ın beklenen istifasıyla, Senato'nun kontrolünün Demokratlar'a geçmesinin ardından, Başkan Bush'un yasa tasarılarını Senato'da kabul ettirmesinin çok zorlaşacağı belirtiliyor.

Türkiye açısından endişeli

Başkan Bush'un 24 Nisan açıklamasında soykırım terimini kullanmamasından hayal kırıklığına uğrayan Ermeni lobisi, ilgisini rakip Demokrat Parti'ye yöneltti. Bu çerçevede, Dış İlişkiler Komitesi'nin Demokratlar'ın kontrolünde olması, Türkiye açısından endişe verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.