HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Şerife Bacı bir kez daha abideleşti

01.09.2001 00:00:00
Kurtuluş Savaşı'nda cepheye kağnıyla mermi taşırken donarak şehit düşen Şerife Bacı adına Kastamonu'da ikinci bir anıt açıldı.

"Kurtuluş Savaşı'nın isimsiz kahramanlarından Şerife Bacı'nın, Türk kadını ve anasını kişiliğinde birleştiren eşsiz bir kahraman olduğu" şöyle anlatıldı:

"1921-1922 kışı çok çetin geçiyordu. Aralık ayında İnebolu'dan Ankara'ya Kağnıyla cephane taşıyan kafiledekiler, o gecenin yoğun kar, tipi ve dondurucu havasında yakın köylere sığınmışlardı. Fakat Şerife Bacı, vatan aşkıyla yoluna devam etti. Cephane yüklü kağnısıyla yorgunve bitkin bir durumda, ancak Kastamonu Kışlasının önüne kadar gelebildi; taşıdığı değerli cephaneyi canı pahasına menziline ulaştırdı. Cephaneyi almak üzere gelenler, yorgana ve otlara sarılmış cephanelerin arasında ağlayan bir kız çocuğu olduğunu gördüler. ŞerifeBacı, cephaneleri ve kızını korumak için canı pahasına cephane taşıyan kağnıya kapanmış; şehit düşmüştü..."

ŞERİFE BACI ANITI

Kurtuluş Savaşı'nda Kastamonulu kadınların mermi taşıyan figürü ile top ve kağnıların, İnebolu'dan cepheye götürülüşünü sembolize edenTürk Bayrağı'na sarılı anıtın açılışı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihkam Daire Başkanı Tuğgeneral Mahir Kök ve Vali Enis Yeter tarafından yapıldı.

Vedat Tek Anı ve Restorasyon Merkezi önünde yaptırılan anıtın açılış töreni, vatandaşların coşkuyla izledikleri halkoyunları gösterileriyle başladı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile İl Özel İdaresinin katkılarıyla yaptırılan anıtın açılış töreni, İl Turizm Müdürlüğü'nce hazırlanan "Kastamonu ve Resimler" konulu serginin gezilmesiyle sona erdi.

Anıtın açılışına, Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, Jandarma AlayKomutanı Albay İhsan Ünal, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci ile vatandaşlar katıldılar. Şerife Bacı adına yaptırılan ilk anıt, Kastamonu Cumhuriyet Meydanı'nda birkaç yıl önce açılmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.