HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Sigara ağızlığı kandırmaca

12.07.2001 00:00:00
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tevfik Özlü, "Light sigara içenlerin ve ağızlık kullananların akciğer kanseri olma riski daha fazla" dedi. Özlü, sigaradaki nikotini tuttuğu ileri sürülen sigara ağızlıklarının yarardan çok zararının olduğunu söyledi. Özlü, sigara ağızlıklarının ne kadar işe yaradığı ve nikotini ne ölçüde tutabildiğinin belli olmadığını ve bunu test etmenin de imkansız olduğunu belirtti.

Ağızlık kullananlar daha çok zehirleniyor

Sigara ağızlıklarının nikotini tutsa bile sigaradaki diğer kanserojen maddelerin vücuda girerek zarar vereceğini vurgulayan Özlü,şöyle konuştu: "Sigarada sadece nikotin yok. Sigaradaki katranda bile bilinen birçok kanserojen madde var. Üstelik, akciğer kanserine nikotin değil, katrandaki bu zehirli maddeler yol açar. Dolayısıyla ağızlık, nikotinin tamamını tutsa bile kişi, akciğer kanserine yakalanma riskini sürekli taşıyacaktır." Özlü, sigara bağımlılığı yapan maddenin nikotin olduğunu anımsatarak, şunları söyledi: "Sigara içenler özellikle de tiryakiler, sigaradaki nikotini alınca keyif alıyor. Ağızlık kullananlar ise bir ölçüde daha az nikotin alıyorlar. Ancak tiryakilerin ihtiyaç duyduğu belli bir nikotin seviyesi var. Dolayısıyla ağızlık kullanan tiryaki, her zamanki nikotin miktarını kanda elde edinceye kadar sigara içiyor. Yani 5 sigara yerine 10 tane içiyor. Sonuç olarak, kişi ihtiyaç duyduğu nikotini alıncaya kadar, diğer zararlı maddeleri 2 kat daha fazla alıyor."

Light sigaralar da zararlı

Özlü, piyasadaki bütün sigara markalarının "Light" olarak adlandırılan ürünleri olduğunu belirterek, "Light sigaralardaki nikotin oranı, diğer sigaralara oranla daha az. Light sigara içen kişiler daha az zehirlendiklerini sanıyorlar. Ancak, light sigara içenler de nikotin ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok sigara içtiklerinden daha çok zehirleniyorlar" dedi. Light sigaraların ve sigara ağızlıklarının aldatıcı bir mesaj olduğuna dikkati çeken Özlü, "Kimse, (Ben ağızlık kulanıyorum, light sigara içiyorum, ben kanser olmam) diye kendini kandırmasın. Light sigara içenlerin ve ağızlık kullananların akciğer kanseri olma riski daha fazladır" diye konuştu. Özlü, sigara içenlerin zehirlenmemesi için, hem nikotini hem de diğer kanserojen maddeleri tamamen tutan bir ağızlık gerektiğini savunarak, bunun da mümkün olmadığını belirtti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.