HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Takvim Yaprağından

11.09.2001 00:00:00
Sabır, cesetteki baş hükmündedir

Elem ve belalara şikayeti terk manasına gelen sabrı Peygamber Efendimiz (sav) dinin yarısı olarak tarif etmiştir.

Sabır makamına ulaşmış bir kimse, musibetlerden müteessir olmaz. Çünkü kişi belaya sabretmekle kazaya razı olur. Yani sabır, belayı rıza ile karşılamaktır. Sabır, insanın saadet sırrıdır. Nefisle mücadelenin en önemli şartı sabırdır.

Sabır konusunda Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor:

- "Andolsun sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mal, can ve mahsullerden yana eksiltme ile imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele." (Bakara: 155)

Hz. Ali (kv); "İmanda sabır, cesetteki baş hükmündedir" derken, İbrahim el-Havvas, sabrı, Kitab ve Sünnet'in hükümleri karşısında gösterilen sebat olarak zikretmektedir.

Üç çeşit sabır vardır:

1-Allah'ın emirlerini yerine getirmede sabır,

2- Günahlardan kaçınmada sabır,

3- Hayatta karşılaşılan zorluklara sabır.

ABDÜLKADİR GEYLANİ'NİN DUASI

Abdülkadir Geylani Hazretleri, talebelerinin tevbesiz vefat etmemeleri için dua etti.

- "Allah'ım! Ceddim, Habibin Muhammed (sav) ve kullarından takvaya erenlerin hatırı için, hiç bir talebemin ruhunu tevbesiz alma" diye yalvardı.

Bir defasında; "İyi talebelerin hali malum, ya kötülerinki ne olacak?" diye sorduklarında; "İyi olanlar kendilerini bize adamışlardır. Kötülere gelince biz de kendimizi onları kurtarmak için adadık" buyurdular.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.