HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Toprağımızı koruyamıyoruz

12.07.2001 00:00:00
TEMA Vakfı'nca, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Toprak Koruma VeArazi İyileştirme Kanunu ve Toprak Sulama Genel Müdürlüğü Kanunu" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Meyvacı, toplantıda, Toprak Yasa Tasarısı'nın Meclis'te beklediğini belirterek, bu tasarının bir an önce yasallaşmasını istediklerini söyledi.

Yetki karmaşası

Yetkili makam ve kuruluşlarca ilke olarak benimsenmesine rağmen, yasaların hangi bakanlığın görev kapsamına gireceği konusunda uzlaşma sağlanamadığını anlatan Meyvacı, "Köy Hizmetleri'nden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı arasında görüş ayrılığı var. Bu nedenle tasarı meclis gündemine getirilemedi" dedi.

Topraklar sahipsiz

Sanayi ve kent atıklarıyla toprakların hızla kirletildiğini ifade eden Meyvacı, "Türk toprağı sahipsiz. Bütün bu sorunlarla ödevli tek bir kuruluş yok. Birçok kurum ve kuruluşun hizmeti etkisiz ve yetersiz. Toprakla ilgili bir yasa çıkartılmamış. Bu nedenle toprağımızı koruyamıyoruz" diye konuştu. Türkiye topraklarının sorunları bulunduğunu kaydeden Meyvacı, şöyle devam etti:

"Türkiye toprağı yoksuldur. Kullanılabilir toprak rezervi kalmamıştır. Topraklarımızın üçte biri tarıma elverişli ve bu toprakların da ancak üçte biri verimli. Toplam kara yüzeyimizin yüzde 86'sı erozyon tehdidiyle karşı karşıyadır. Tarım arazilerinin yüzde 73'ünde erozyon yaşanmaktadır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.