HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Tüketiciden deprem vergisine tepki

22.10.2003 00:00:00
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Turhan Çakar, 1999 yılında depremzedelere yardım amacıyla geçici olarak konulan özel iletişim ve özel işlem vergilerinin kalıcı vergiye dönüştürülmesinin tüketici haklarına aykırı olduğunu söyledi. Başkan Çakar, Bakan Unakıtan'ı eleştirerek, "Bu anlayışla vergiler artık tüketicinin cebinden değil, midesinden alınacak demektir" diye konuştu.

Ağır koşullarla karşı karşıya olan ve büyük bir çoğunluğu açlık sınırında yaşayan tüketicilerin geleceğe yönelik umutlarını karartmaya kimsenin hakkı olmadığını savunan Çakar, "Ufukta ışık göründüğünü söyleyip tüketicileri ağır tüketim vergileri altında ezmek, verilen sözlerle çelişiyor" dedi. Dünyanın en adaletsiz vergi sisteminin Türkiye'de uygulandığını öne süren Çakar, tüketicilerden alınan yüzde 72 oranındaki tüketim vergilerinin azaltılmasını istedi.

AK Parti hükümetinden, tüketicilerden alınan vergileri artırarak kalıcı hale getirmesini değil, üretimi artırmasını ve kayıtdışı ekonomiyi önlemesini beklediklerini anlatan Başkan Çakar, "İktidardan, vergisini vermeyenlerden gerekli vergiyi toplamasını, vergide adaletsizliği ve vergi kaçağını önlemesini bekliyoruz. Bununla birlikte tüketicilerin alım gücünü artırmaya yönelik projeler üretilmesini ve bütçe açıklarının kapatılmasını umuyoruz" şeklinde konuştu. Çakar, gıda, su, elektrik, telefon, doğalgaz, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerden alınan verilerin düşürülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.