HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

ULUSAL GÜVENLİK TARTIŞILAMAZ

08.08.2001 00:00:00
Genelkurmay Başkanlığı, partisinin hafta sonundaki olağan kongresinde ulusal güvenlik kavramını tartışmaya açan ANAP lideri Yılmaz'a sert cevap verdi

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, haftasonunda partisinin 7. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "ulusal güvenlik kavramını" tartışmaya açan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a 'sert bir uslüpla' cevap verdi. Genelkurmay açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Türkiye'nin bekası, refahı ve mutluluğunu hedef alan konuların daha ciddi, günlük siyasi çıkarlardan arındırılmış platformlarda tartışılmasının uygun olacağı inancı içinde olduğu" vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Bir parti liderinin parti olağan kongresinde ulusal güvenlik kavramına ilişkin yaptığı açıklamalar, basın ve yayın organlarında Silahlı Kuvvetler'i hedef alan değerlendirmeler olarak algılanmış ve kamuoyuna da bu yönde yansıtılmıştır.

Yapılan konuşmada, bugün var olduğu düşünülen "ulusal güvenlik anlayışının", devletimizin geleceğini sağlamlaştırıcı her adımın engelleyicisi ve devletin can damarlarını kesen bir yapıda olduğu ifade edilmiş, ayrıca ülkenin geleceği için gerekli her ileri adımın ulusal güvenlik gerekçesiyle önü kesilmesinin kabul edilemez olduğu beyan edilmiştir.

Ulusal güvenlik nedir?

Bilindiği gibi ulusal güvenlik kavramı tehdit/risk algılaması ve değerlendirmesi ile başlayan sosyal, ekonomik ve askeri parametreler ile milli güç unsurlarının tümünü içeren bir yapıdadır. Ulusal güvenlik düzenlemelerinin nihai hedefi, içte demokratik, laik ve üniter cumhutiyetin korunması; dışta, ülkenin yaşamsal çıkarlarının savunulmasını içerir.

PKK uyarısı

Türkiye Cumhuriyeti; uzun yıllardır bekasını, üniter ve laik yapısını hedef alan saldırılarla karşı karşıyadır.

15 yılı aşkın bir zamandır, tarihin en kanlı terör örgütü, ülke bütünlüğünü hedef alan acımasız katliamları gerçekleştirmiş ve bu eylemlerine, bazı ülkelerin desteğiyle devam etmiştir. Halen bu çabalarını siyasallaştırmak ve legal zemine oturtmak gayreti içindedir. Binlerce silahlı teröristi, halen dağlarda hazır bekletmektedir.

Kıbrıs, Kafkaslar, Ortadoğu, Kuzey Irak gibi dengelerin kurulamadığı coğrafyada Türkiye uzun vadeli güvenlik endişeleri içinde yaşamak zorunda kalmıştır.

Sayılan tüm bu olumsuzluklara rağmen, Türkiye Cumhuriyeti, uzun bir süredir bütün bu tehditlere karşı başarı ile mücadele vermektedir. Bu mücadelenin en fedakar unsuru ise; her zaman olduğu gibi eşsiz sabrı ve direnci ile yüce Türk Ulusu'dur.

Yılmaz tek bir örnek bile vermedi

Yapılan bu talihsiz konuşmada; "Her ileri adımın, ulusal güvenlik gerekçesiyle kesildiği" ifade edilmiş, ancak tek bir örnek de verilmemiştir. Bilindiği gibi ulusal güvenliğin sağlanmasından TBMM'ye karşı Bakanlar Kurulu sorumludur. Bu sorumluluğu paylaşan bir kişinin kurumları hedef alan bu tür konuşması, mesnetten yoksun ve düşündürücüdür.

Kaldı ki ulusal güvenliğe ilişkin temel düzenlemeler, Başbakan imzasıyla yayınlanan "Milli Siyaset Belgesi"nde yer almakta ve Silahlı Kuvvetler, bu belgeye istinaden "milli askeri strateji" dokümanını hazırlamaktadır. Tüm bunları yok kabul edip ulusal güvenliği "ayak bağı" olarak nitelemenin, sağduyulu vatandaşlar tarafından makul görülmesinin mümkün olmadığı değerlendirilmektedir. 'Ülkenin geleceği için gerekli her ileri adımın' her zaman gerçek anlamda ileri adım olup olmadığı tartışılması gereken bir konudur."

HÜKÜMETE YÖNELİK SERT ELEŞTİRİ

"... Tarihi örnek alarak verilen matbaanın gelmesini istemeyen zihniyetin bu konuşmada ulusal güvenlik kavramını reddeden zihniyet olduğu değerlendirilmektedir.

Üzerinde düşünülmesi gereken önemli konu, kişi ve kurumların sorunlar karşısında, üzerlerine düşen görevleri eksiksiz yapmak yerine, başkalarına saldırarak sorumluluktan ve başarısızlıktan kaçma gayretleridir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nde;

* Ekonomi iflas noktasına gelmişse,

* Ekonomiyi bu hale getirenler hakkında en ufak bir işlem yapılmıyorsa,

* Milli ve ahlaki değerler aşındırılmışsa,

* Soygun düzeni adeta normal bir davranış haline gelmişse,

* AB'ye girmeyi hedefleyen bir ülkede ortaçağı hedefleyen zihniyetler devlet kadrolarında bile yer alabiliyor ve buralara özenle yerleştiriliyorsa,

* Ülke içinde siyasi istikrar, kişisel ihtiraslar nedeniyle bir türlü sağlanamıyorsa,

* Ülkenin bir parçasında ekonomik ve sosyal tedbirlerin alınamaması neticesi ayrılıkçı terörün, etnik/milliyetçi ve ayrılıkçı harekete dönüşmesi önlenemiyorsa,

* Küreselleşme anlayışı ekonomik teslimiyetçilik olarak benimseniyorsa,

Tüm bu olumsuzlukların nedenini 'ulusal güvenlik kavramı" ile örtmek ve bu kavramın sonucu olarak görmek hem makul hem de insaflı değildir, aynı zamanda tehlikelidir.

Son tartışma konusunun, sorumlu bir makamda olunmasına rağmen, meşru zeminlerde tartışmak yerine, dünyaya şikayet etme şeklinde gündeme getirilmesinin onurlu bir yaklaşım olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye'nin bekası, refahı ve mutluluğunu hedef alan konuların daha ciddi, günlük siyasi çıkarlarından arındırılmış platformlarda tartışılmasının uygun olacağı inancı içindedir.

Her fırsatta, doğrudan veya dolaylı olarak silahlı kuvvetleri yıpratmaya yönelik girişimlerin, bu girişimlerde bulunan kişi veya grupların yıprattığı ve ülkeye zarar verdiği geçmişte görüldüğü gibi, gelecekte de görülecektir.

Çağdaşlık, evrensellik ve ilericilik anlayışları kendi yarattıkları paradigmalar ile sınırlı kişilerin, ulusu aydınlık yarınlar yerine belirsiz karanlıklara götüreceği ve bunun geçmişte de pek çok örneklerinin bulunduğu bilinen bir gerçektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.