HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

28 Şubat, hangisi doğru? Hangisi gerçek?

02.03.2021 00:00:00
'28 Şubat, hangisi doğru? Hangisi gerçek?' seslendirme dosyası:

Çeyrek asır geçmesine rağmen hâlâ üzerindeki sis bulutları kalkmış değil. Kim, ne, nasıl, fayda-zarar, arkasındaki güç… Neresinden bakarsak bakalım "28 Şubat gerçek anlamda çözümlenmiştir" diyemiyoruz. Konunun tarafları/muhatapları ideolojik duruşlarını devam ettiriyorlar. Yani hakikati ortaya koymak/seslendirmek yerine pozisyon alma şeklinde kamplaşmış bir bakış açısı var ve bu yöntem 28 Şubat'ın gizemini sadece derinleştirmeye yarıyor.

Oysa Cumhuriyet'in kuruluşundan bu tarafa en önemli kırılma noktasıdır 28 Şubat! Devlet ve millet hayatını başka hiçbir olay ve kişi, ne 12 Eylül, ne 60 İhtilalı, ne Özal, ne Menderes 28 Şubat bu kadar etkilememiştir! 28 Şubat'ı okumadan/okuyamadan bu ülkenin derinini/sığını/ kısaca kodlarını çözemezsiniz. Bir çözebilsek, şairin dediği gibi nice zalimlerin mazlum, nice mazlum görünenlerin zalim olduğunu anlayacağız!

Hakikatin bin bir cephesi ve bin bir görüntüsü var. Bu doğru ama önce gerçeğin, sadece gerçeğin peşinde koşan bir kafaya ihtiyacımız var! Bu kafa olmadan, sağlıklı bir toplumsal ve siyasal irade olmadan, 28 Şubat'ı tam olarak anlayamayız. Sadece bin bir yüzlü gerçeğin bir veçhesini görmüş oluruz. Böyle olunca da 28 Şubat, tıpkı bugün olduğu gibi yeni 28 Şubat'lar doğurarak yoluna devam eder!

28 Şubat tartışmalarını biraz da böyle okumak lazım. Çünkü her 28 Şubat yıl dönümünde alevlenen tartışma, o yılın konjoktürüne dönük yeni bir pozisyonal tavır alma şeklinde uç veriyor.  Yoksa ne hakikati arama derdi var, ne de bir muhasebe ve murakabe!

Misal bu seneki 28 Şubat'ın senaryosu "Erbakan'ı göklere çıkarma, Fetö'yü yerin dibine indirme" şeklinde tezahür etti!

Erbakan kahraman, Fetö canavar!

Canavarda sorun yok da Kahraman ne kadar kahraman acaba?

+1 aşkına Erbakan muhipliğine soyunanların biraz canını sıkacağız! Onlara dilerseniz son derece basit ama epeyce kalın gerçekleri hatırlatmakta fayda var:

• Refah Partisi'ne oy vermeyenler patates dinindendir!

• İmam Hatipler arka bahçemizdir!

• Gün gelecek rektörler baş örtülü kızlarımızın önünde selam duracak!

• Türkiye Refah Partisi'yle Adil Düzen'e geçecek, bu kesin. Geçiş dönemi yumuşak mı olacak, sert mi olacak; kanlı mı olacak, kansız mı olacak; 60 milyon buna karar verecek".

Üstüne bir de Başbakanlık konutunda tarikat şeyhlerine verilen yemeği ekleyin!

Buyurun size bir Erbakan fotoğrafı!

Takdir edebilirsiniz hatta diyebilirsiniz ki "adam delikanlı, iktidarını perçinliyor!" ama o da değil!

İkinci bir Erbakan fotoğrafı daha var çünkü!

Osman Özbek Paşa'nın sinkafını es geçen, Demirel'in "bu bir boşalmadır" sözünü yutan, en önemlisi -spekülasyon üretenleri bir tarafa bırakabilirsiniz- 28 Şubat kararlarını imza eden bir Erbakan!

Bir tarafta müteharrik/ 28 Şubat'a odun taşıyan Erbakan, diğer tarafta mazlum Erbakan?

Hangisi doğru? Yol açan mı? Set duran mı?

28 Şubat işte böyle bir şey!

Bu seneki tu kakamız Fetö? Bakarsınız önümüzdeki yıl sıra Erbakan'a gelir? Kim bilir?

Olmaz demeyin?

Bu ülke de bu gözler neler gördü, neler yaşadı?

 
Ahmet Erimhan / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.