HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 TEMMUZ 2022, PAZARTESİ

Acemi erlerin orada ne işi vardı?

Her dört ilimizden biri, şehit ateşiyle kavruluyor. Şehitlerimizin çoğu acemi birliği eğitimini yeni tamamlayan Mehmetçiklerdi. Peki, bu askerlerimiz, son derece uzmanlık isteyen mühimmat tasnifinde neden değerlendiriliyordu?
07.09.2012 00:00:00
HABER - ANALİZ

 

Afyonkarahisar'da Çarşamba gecesi meydana gelen patlamada neredeyse her 4 ilin birinden şehit çıktı. Beş ilimiz ikişer şehit verirken, 15 ilimiz birer şehit verdi. Şehit askerlerimizin önemli bir bölümü üniversite mezunuydu ve kısa dönem askerlik yapıyordu. Daha enteresen olanı şehit askerlerimizin çoğu acemi birliği eğitimini yeni tamamlayıp Afyonkarahisra'daki birliğine teslim olmuştu.

 

İki gündür TV ekranlarına çıkan, gazetelere demeç veren uzmanlar önemli bir prosedürün altını çiziyor: Bomba işi hassas bir iştir ve uzmanlık ister. Şehit Mehmetçiklerin bu haberin devamında okuyacağınız özgeçmişlerine bakıldığında, "mühimmat" konusunda önemli bir eğitim almadıkları ortaya çıkıyor. Çoğu şehidimiz acemi birliği eğitimini yeni tamamlayıp Afyonkarahisar'a gelmiş! Bu durum 25 vatan evladını şehit verdiğimiz patlamanın farklı nedenleri olduğu kuşkusunu doğuruyor.

 

20 ilde 25 şehit

 

Türk halkını gözyaşına boğan Afyonkarahisar'daki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki patlamada 20 ilimize birden ateş düştü. Ankara, Gaziantep, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak ikişer şehit verirken; 15 ilimiz birer şehit vererek bu büyük acıyı derinden yaşadı.

 

Şehitlerimizin adları ve memleketleri şöyle: Emrah Kartal (Zonguldak), Macit Coşkun (Zonguldak), Murat Döğer (Kırıkkale), Emrah Sandalcı (Kırıkkale), Fatih Şalgam (Kastamonu), Ayhan Kurtsu (Kastamonu), Bayram Uluer (Ankara), Faruk Ergeç (Ankara), Hayri Kaya (Gaziantep), Mehmet Emre Özer (Gaziantep), Emre Yıldırım (Nevşehir), Hüseyin Gökhan Eriç (Isparta), Tolga Taşdan (Bursa), Ahmet Tosun (Adana), Burak Umut Gedik (Erzincan), Onur Fikret Gülger (Trabzon), Barış Öztürk (Eskişehir), Mehmet Emin Çuğun (Iğdır), Abdullah Tokgöz (Yozgat), Bedri Naim (Erzurum), Hüseyin Apaydın (Balıkesir), Cüneyt Akkuş (Ordu), Kadir Aydın (Aksaray), Burak Kaplan (Çorum), Emrah Aral (Manisa).

 

Çoğu kısa dönem askerlik yapıyordu

 

Afyonkarahisar'daki patlamada şehit olan TRABZONLU 25 yaşındaki Onur Fikret Dülger'in baba ocağına ateş düştü. 2 aylık asker olan Dülger'in babası Trabzonspor eski Genel Sekreteri Zekai Fırat Dülger ise olayın ardından ailesiyle birlikte Afyonkarahisar'a gitti. Mimarlık Fakültesi mezunu olan ve acemi eğitiminin ardından kısa dönem askerlik görevini Afyonkarahisar'da yapan Onur Fikret Dülger, geçen yıl Aralık ayında nişanlanmıştı.

 

ZONGULDAKLI Emrah Kartal ise acemiliğini yeni tamamlamış, patlamadan 4 gün önce usta birliğine teslim olmuştu. Kartal'ın Beycuma beldesi Çukurören köyü Musunlu Mahallesi'nde ikamet eden ailesi, patlama haberini alır almaz Afyon'a hareket etmişti. Yolda torunu Emrah Kartal'ın şehit olduğu haberini alan dede Baki Kartal, taziyeleri kabul etmek üzere eve geri döndü. Acı haberle yıkılan Kartal, "Daha para dahi gönderememiştik" diye ağladı. Emrah Kartal'ı, dedesinin bedelli askerlik teklifini reddettiği öğrenildi.

 

ANKARALI Şehit Bayram Uluer'in baba ocağına da ateş düştü. Şehidin babası Arif ile annesi Nurdane Uluer Afyon'a gitti. Acı haberin duyulmasının ardından şehidin evinin bulunduğu sokak ve çevredeki evlere Türk bayrağı asıldı. Keçiören Belediyesi şehidin evinin önüne taziye çadırı kurdu. Bayram Uluer 6 ay sonra terhis olacaktı.

 

Babası Mustafa Kaplan ile birlikte ÇORUM'da kuyumculuk yapan şehit asker Mehmet Burak Kaplan, daha önce Balıkesir'in Susurluk ilçesinde vatani görevini yapmış, 10 gün önce Afyonkarahisar'a gelmişti.

 

MANİSALI şehit Emrah Aral ise İstanbul Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunuydu. 25 yaşındaki Aral, vatani görevini yapmak üzere kısa dönem olarak askere gitmişti ve acemi birliğini Samsun'da yapmıştı. Aral'ın okuldan mezun olduktan sonra Gölmarmara'da bir süre vekil olarak matematik öğretmenliği yaptığı belirtildi.

 

Şehitten hüzünlü sözler

 

Şehit Uzman Çavuş Cüneyt Akkuş ise, sosyal paylaşım sitesi facebook adresinde yazdığı son iletisinde yürekleri burktu. ORDULU şehit Akkuş yazdığı iletisinde, “Allah tüm şehit ailelerine sabır versin” dedi. Şehit Uzman Çavuş Cüneyt Akkuş, iletisinde şu sözlere yer verdi: "Bugün şehit üsteğmen Sami Çiftçi'nin cenaze törenine katıldım. Aklıma kendi evlatlarım ve kendim geldim. Düşünürken bile gözlerim doldu ağladım. Şehit olan üsteğmenin ailesinin ve eşinin çektiği acı tarif edilemez herhalde. Mekanın cennet olsun, Rabbim bütün şehit ailelerine sabır versin.”

 

BALIKESİRLİ Uzman Çavuş Hüseyin Apaydın'ın da memleketine ateş düştü. 44 yaşındaki Uzman Çavuş'un 8 yaşında bir kızı bulunuyor. Fethi Bey Mahallesi'nde ikamet eden anne Hatice Apaydın ise oğlunun şehit düştüğünü uzun süre kabullenmek istemedi.

 

Acı Iğdır'ı da yaktı

 

IĞDIRLI şehit Mehmet Emin Çuğun'un acı haberi de memleketini yasa boğdu.

Afyonkarahisar'daki birliğine 4 gün önce teslim olan şehit, Halfeli beldesinde toprağa verilecek. Iğdır Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Başkanı Kamber Güzelkaya, Iğdır'ın 45'inci, Halifeli beldesinin ise 4'üncü şehidi olan Çuğun'un acısının kendilerini ve şehidin ailesini derinden üzdüğünü belirtti.

 

NEVŞEHİRLİ şehit er Emre Yıldırım ise Sakarya Üniversitesi Metal İşleri Öğretmenliği mezunuydu, yüksek lisansını da Sakarya'da yapmıştı ve orada kalmayı düşünüyordu. Patamadan 5 gün önce Afyon'a geçen Yıldırım, evin tek erkek çocuğuydu.

 

ANTALYALI kısa dönem er Hüseyin Gökhan Eriç ise Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşıyordu. Babası Selahattin Eriç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde görevli. Er Hüseyin Gökhan Eriç, Samsun'daki acemi birliğinin ardından geçtiğimiz Cumartesi günü Afyonkarahisar'daki birliğine teslim olmuştu.

 

BURSALI şehit Tolga Taşdan aslen Tokatlıydı. Şehit ateşi Soğukkuyu Mahallesi'ne düşerken, aile cenazeyi almak için önce Afyon'a, ardından Ankara'ya gitti.

 

Kastamonu'dan iki şehit

 

Afyonkarahisar'daki patlamada şehit olan 25 askerden 2'si Kastamonu nüfusuna kayıtlı. Şehit askerlerin adları merkeze bağlı Darıbükü köyünden Ayhan Kurtçu ile Devrakani ilçesinden Fatih Şalgam... Çiftçi olan Ayhan Kurtçu'nun terhisine 75 gün kalmıştı.

 

Aslen ERZİNCANLI olan ve İstanbul'da oturan şehit Burak Umut Gedik ise CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Uğur Gedik'in yeğeniydi. Haberin duyulmasının ardından şehidin Beşiktaş'taki evine çok sayıda kişi akın etti.

 

 

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

07.09.2011, 07.09.2010, 07.09.2009, 07.09.2008, 07.09.2007, 07.09.2006, 07.09.2005, 07.09.2004, 07.09.2003, 07.09.2002, 07.09.2001, 07.09.2000, 07.09.1999, 07.09.1998, 07.09.1997, 07.09.1996, 07.09.1995, 07.09.1994, 07.09.1993


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.