HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 HAZİRAN 2021, PERŞEMBE

Anayasa değişikliği üzerine

25.09.2001 00:00:00
Anayasanın 37. maddesi değiştirilme talebi ile TBMM gündemine geliyor. Bu maddelerin herbiri önemli özellikler taşır. Bu itibar ile konunun çok iyi tahlili gerekir. Yapılan herhangi bir yanlışlık, tarihe mal olacak niteliktedir. Zira Türkiye, bu maddelerin cevazı ile AB'ye girmek durumundadır.

Daha doğrusu, kırk ölçüp bir biçmek lazımdır. Hatta kişisel kanaatimiz odur ki, çok net metinler hazırlanıp kamuoyuna arzedilsin ve referandum yapılsın. Yani değişikliği halk yapsın. Mesele kamuoyunun bilgisine iyice açılsın.

Bazıları halkın iyi bilemeyeceğini, meselenin bir ihtisas meselesi olduğunu söyleyebilirler. Fakat unutulmamalıdır ki, halkımız alim olmasa da ariftir. Neyin yarar, neyin zarar getireceğini pek iyi bilebilir. Mesela "İdam cezası kalksın mı?" sorusunun en iyi cevabını halk bilir. Çünkü olayları yakinen yaşayan, olayların çilesini çeken halktır. Öyleyse, halka güvenmek gerekir.

Halk oylamalarının bir iyi yanı da şudur. Halk duygusal olayları dikkate almaz, inancına göre hareket eder. Şn. Rahşan hanım, önce affa taraf olmuş, fakat gelinen noktayı beğenmemiştir. Görülen o ki, Parlamentomuz bazı dayatmalarla karşı karşıyadır.

İşin esasına gelince, delik deşik olan 82 Anayasasının kısmi değişikliğinden ziyade, yeniden soğukkanlı bir Anayasa yapılması gerekir. Zira 82. Anayasasına tepki nitelikli maddeler bir hayli yer tutmaktadır.

Bir de Anayasayla farklılık arzeden kanunlar meselesi var. Şöyle ki, bir hüküm Anayasada mevcutken, yasalardan kaldırılıyor. Ya da Anayasadan çıkarıldığı halde, kanunlarda yerini koruyor. Bu husus da giderilmesi gereken önemli bir konudur.

TBMM, olayları haşlamadan, birilerini memnun etmek gibi bir amaca kilitlenmeden ele almalıdır. İster kısmi manada yapılacak Anayasa değişikliği olsun, ister diğer yasalar olsun çok kuvvetli gerekçelere dayanmalıdır. Özellikle hakimiyet ve bağımsızlık meselesi çok önemlidir. İşin mahiyeti iyice kavranmadan yapılacak bir iş fevkalade onarılmaz yaralar açabilir.

Gelinen bu aşamada sayın parlamentonun gündeme çok dikkat etmesi gerekir. Hazırlanan metinler ve kaleme alınan kararlar iyice takip edilmelidir.

Medyanın da ciddi bir hassasiyet içinde olması gerekir. Hatta katılma imkanı olan vatandaşlarımızın, TBMM'ni izlemelerinde ciddi faydalar vardır. Zira bu değişiklik çok önemli sonuçlar getirecektir.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.