HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ

Anayasa değişiklikleri

06.10.2001 00:00:00
Elbise, giyecek olan için ölçülür, biçilir ve dikilir. Yasalar ve kanunlar da böyledir. Yeni kanunlar toplumların güveni, huzuru ve kalkınması için yapılır. Aslolan toplumdur ve o toplumu meydana getiren fertler, aileler ve kurumlardır.

Bu temel kaidenin ve unsurun varlığı ve geleceği hatta tarihi gerçekleri düşünülmeden, hesaba katılmadan yapılan her düzenleme akamete uğramaya mahkumdur.

Anayasamızın 34. maddesinde bir takım değişikler yapılmıştır. Elbette bu olumlu bir başlangıçtır. Ancak bu değişiklikleri Türk toplumunun gerçekleri olarak değil de AB'nin istekleri hatta dayatmaları ile yapmak oldukça düşündürücüdür.

Yapılan değişiklikler fevkalade isabetli ve gerekli de olsa siyasi kadroların kendi iradeleri ve toplumu buna layık görmeleri başkadır, bir başkasının bunu dayatması daha başkadır.

Binlerce yıllık tarihi gerçekleri, acı ve tatlı tecrübeleri, değerleri hiçe sayarak, toplumun bugün yaşadığı problemleri ve sebepleri düşünmeden ve toplumun taşıdığı olmazsa olmaz değerlerini, özelliklerini, ideallerini ön şart olarak ortaya koymadan beklenen güven, huzur ve kalkınma ortamını sağlamak mümkün değildir.

Siyasi iradeden beklenen meseleleri birilerinin istek ve dayatmaları doğrultusunda değil, toplumun dününü, bugününü ve yarınını toplum menfaatleri için ele almak ve doğru olanı yapmaktır.

Aksi takdirde var olmanın, özgür ve bağımsız olmanın, din ve vicdan hürriyetinin, temel hak ve özgürlüklerin ne manaya geldiklerini, bunların devredilip devredilemeyeceğinin yeniden tartışılması gerekir.

Kişinin ve yaşadığı toplumun kimliği o kişinin ve toplumun kendi iradesiyle şekillenmezse kişilik ve kimlik sorunları ortaya çıkar ki bunun da hiç bir hak ve hürriyet anlayışı olmaz.
 
Ali Gedik / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.