HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Bu hurafelere inanmayın

28.08.2001 00:00:00
Ay ve güneş tutulursa, kıyametin alametidir. O yıl kıtlık olur, savaş çıkar", "Kısa boylu kadınlar uğursuzdur", "Hamile bir kadın yumurta yerse çocuğu terbiyesiz olur" bunlar batıl inanç ve hurafelerden sadece bazıları...

Diyanet Avrupa Dergisi'nde, "Günümüzde Yaşayan Hurafeler ve Batıl İnançlar" konusuna dikkat çekilerek, vatandaşların bunlara inanmamaları istendi. Fahri Çınar imzasıyla yayınlanan yazıda, batıl inanç ve hurafelerin İslam'a uygun olmadığı belirtilerek, "İslam, tüm batıl ve müşrik düşüncelerin karşısındadır" denildi.

İslam'ın kesin olarak haram kıldığı bazı batıl işler ve hurafelerin İslam'a maledildiği kaydedilen yazıda, şu görüşlere yer verildi:

"Birçok ailelerin bilerek veya bilmeyerek bu tür cahiliyye adet ve geleneklerini yaşamaları, hurafelere inanmaları, türbelerin yanında bulunan ağaçlara ip veya bez bağlamaları, yatırların başında mum yakmaları gerçekten üzücüdür. Suya bakıp mukadderatla ilgili bilgiler vermek, burçlara göre gelecekten haber vermek, yıldızlardan hükümler çıkarmak, yıldızname kitaplarını açtırıp sorunları halletmeye çalışmak gibi İslam dini ile yakından ve uzaktan ilgisi olmayan, aksine İslam'ın yasakladığı şeylerdir."

Batıl inançların hiçbirisinin İslam'a uygun olmadığı belirtilerek, "İslam, tüm batıl ve müşrik düşüncelerin karşısındadır. İslam, yıkıcı değil yapıcıdır. Müslümanların başına gelen felaketler dinlerinden değil, dinlerini öğrenmeyi ihmal etmelerindendir; dini bazı çıkarcıların, bağnazların, cahillerin ve İslam'ı anlamamış dar kafalıların elinden kurtaramayışlarındandır" görüşüne yer verildi.

Yazıda yer verilen batıl inanç ve hurafelerden bazıları şöyle:

- Kabirlere kurban adamak, odağı kabir başında kesmek,

- Ay ve güneş tutulursa kıyametin alametidir, o yıl kıtlık olur, savaş çıkar,

- Gece vakitsiz horoz öterse savaş çıkar,

- Tavşan, tilki, kara kedi yol keserse uğursuzluktur,

- Baykuş kimin evinin damında öterse o evden biri ölür veya o eve bela gelir,

- Salı günü uğursuz bir gündür,

- Cuma günü ev süpürülmez, çamaşır yıkanmaz, bunlar yapılırsa fakirlik gelir, meleklerin kanadı kırılır, kıtlık gelir, Allah kızar,

- Gece değirmen çevrilmez, ev süpürülmez,

- Kısa boylu kadınlar uğursuzdur, hayızlı kadınlar sebze bahçesinden geçemez, turşu küpüne el süremez,

- Çocuğu ölen kadın cuma günleri iş yapmaz,

- Hamile bir kadın yumurta yerse çocuğu terbiyesiz olur,

- Cuma günleri çocuğun ayakları cami kapısına bağlanır ve namazdan sonra çözülürse hasta olmaz,

- Konuşamayan çocuğun ağzı, Cuma salası verilirken cami anahtarıyla çılırsa, çocuk hemen konuşur,

- Gece vakti bir evden başka bir eve kazan, tencere ve tava verilirse mutlaka ölüm olur, makasın ağzı açık kalırsa kefen biçmeye yarar,

- Cenaze çıkan evde 40 gün ışık yakılırsa, ölü evine geri gelir,

- Gece sandık açmak kendi mezarını kazmak sayılır,

- Çocuklarının, kendinin, malının üzerine nazar boncuğu takmak, kurşun döktürmek, yola çıkan birinin ardından su dökmek, askere uğurlanan bir kişiye ekmek ısırtmak ve ekmeği asker gelene kadar saklamak,

- Kurbağalar sesini yükseltirse yağmur yağar,

- Başı ağrıyan bir kadın camiye gider, yazması ile camiyi süpürür ve yazmayı tekrar başına örterse başının ağrısı gider."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.