HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Çiftçinin ipini çektiler

18.11.2001 00:00:00
Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, ayçiçeği ve hamyağ ithalatının serbest bırakılması ile çiftçinin ölüm fermanının imzalandığını ileri sürdü. Yorulmaz, yaptığı açıklamada, ayçiçeği ürününde oluşturulan spekülasyonlardan, üretici kesimin zarar gördüğünü belirterek, şunları söyledi: "Ayçiçeği ürünü ilk çıktığında serbest piyasada 220 bin liradan işlem gördü. Üreticinin büyük bir kesiminin elindeki ayçiçeği satmasının ardından, fiyatlar 600 bin liraya kadar çıkarıldı. Bunun üzerine ayçiçeği ithalatı serbest bırakıldı. Bugün yurtdışından sıfır vergi ile ayçiçeği, yüzde 12'yle de hamyağ getirilmekte. Bu da Türk çiftçisine büyük bir darbe vurmakta."

Kriz traktör sattırıyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, ekonomik krizden olumsuz yönde etkilenen çiftçilerin, borçlarını ödeyebilmek için traktörlerini satılığa çıkardıkları bildirildi. Traktör Galericisi Kadir Bayram, beş yıldır traktör alım-satımı yaptığını anımsatarak, bu yıl traktörünü satmak isteyen üretici sayısında yüzde 100'e yakın oranda artış yaşandığını kaydetti. Çiftçilerin, Ziraat Bankası'na olan tarım kredi borçlarını ödemekte güçlük çektiklerini, kredi borçlarının faizlerini dahi ödeyemez duruma düştüklerini ifade eden Bayram, "Üreticinin zor duruma düşmesinde ekonomik krizin yanında kuraklık da etkili oldu. Çiftçiler borçlarını ödeyebilmek için traktörünü satmak zorunda kalıyor" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.