HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Dalga dalga saldırı

09.10.2001 00:00:00
Afganistan'a fırlatılan füzeler, kumanda merkezindeki radarlar aracılığıyla izlendi.Dalga dalga gerçekleşen saldırılarda Taliban hedefleri seçildi ABD askeri yetkilileri, Afganistan'a yönelik hava harekatında, ilk olarak terörist eğitim kampları, hava savunma tesisleri ve hava üslerinin hedef alındığını açıkladı. İngiltere de Afganistan'a yönelik askeri operasyonda ABD silahlı kuvvetleriyle ortak operasyon yapıldığını bildirdi. İngiltere Başbakanı Tony Blair, Afganistan'a yönelik bombardımanda, İngiliz denizaltılarından da füze fırlatıldığını ifade etti. 12 savaş uçağı kullanıldı. Uçaklar sık sık havada yakıt ikmali yaptı. Bombardımanda Pakistan hava sahasının kullanıldığı ve bombardımana katılan uçakların Körfez bölgesinden geldikleri belirtildi. Askeri kaynakların belirttiğine göre, ABD ve İngiliz gemilerinden fırlatılan Cruise füzeleri, Pakistan'ın karasuları ve hava sahasından geçerek, Kandahar ve Celalabad kentlerini vurdu. Pakistanlı yetkililer de, füzelerin Pakistan'ın batısındaki Balucistan Eyaleti'nden geçtiğini doğruladı.

Harekatın ilk dalgasında ülkenin güneyindeki Kandahar havaalanı hedef alındı, radar tesisleri ve kontrol kulesi yok edildi. Kandahar'da, Usame Bin Ladin'in örgütü El Kaide üyeleri için inşa edilen yüzlerce ev de vuruldu. Harekatın birinciye göre daha şiddetli olan ikinci dalgasında, Kandahar'daki Taliban karargahının yerle bir edildiği ve Taliban lideri Ömer'in kentin 15 kilometre dışındaki evinden duman yükseldiği kaydediliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.