HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Eski askerlerden Karzai'ye protesto

21.10.2003 00:00:00
Dün sabah erken saatlerde şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Çeman-i Huzuri Parkı'nda toplanan 3 bin kadar eski asker, kendilerine 9 aydır maaş ödenmediği gibi işlerine de son verildiğini belirtti. Toplam 44 bin 192 askerin işten çıkarılarak yerlerine Kuzey İttifakı askerlerinin alındığını söyleyen protestocular, slogan atarak BM Afganistan Temsilciliği'ne doğru yürüyüşe başladı. Burkalı kadınların en ön saflarda yer alarak işten çıkarılan eşlerine destek verdiği yürüyüş sırasında ISAF askerleri ve Afgan polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Yürüyüşün ardından Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'nin hemen karşısındaki BM Afganistan Temsilciği önünde toplanarak oturma eylemi başlatan eski askerler, daha sonra aralarından 4 temsilci seçerek Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmeye gönderdi. Görüşmeden çıkacak sonucu beklerken sloganlar atarak tekbir getirmeyi sürdüren eski askerler, aylık ortalama 4 bin 500 Afgani (93 ABD Doları) tutarındaki maaşlarının ödenmemesi durumunda silahlı mücadeleye başlama tehdidinde bulundu. İçlerinde general rütbeli subayların da yer aldığı protestocu askerler, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin konuyu inceleyip yardımcı olacağına dair söz verdiğinin belirtilmesi üzerine sessizce dağıldı.

Bu arada, protestocu askerlerin liderlerinden General Feridun Hamid, ABD'nin öncülüğünde oluşturulmaya çalışılan Afganistan milli ordusuna kendilerinin de katılmak istediğini, ancak Kuzey İttifakı askerlerinin tercih edildiğini söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.