HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Fırtına öncesi sessizlik

04.09.2001 00:00:00
Kapanan binlerce işletme, çığ gibi artan işsizlik, üretimin dibe vurması ve ekonominin daralmasından tedirgin olan iş dünyası, "Acil tedbir alınmazsa 2002'de yeni krizler patlak verir" uyarısında bulundu

İş dünyası başta olmak üzere, çeşitli oda ve sendika başkanlarının yaptığı uyarılara hergün bir yenisi ekleniyor. Kamu-Sen Başkanı Resul Akay'ın 'piyasalara acil tedbir' çağrısına dün bir yenisi eklendi. Artan işsizliğin yanısıra dibe vuran üretim ve ekonomideki küçülmeden tedirgin olan iş adamları, hükümetin acil tedbir alması gerektiğini ifade ediyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yılın ikinci üç ayında yüzde 11.8 oranındaki küçülmenin 1945 yılından sonra yaşanan en büyük krizi işaret ettiğini belirterek, "Gerekli tedbirler şimdiden alınmazsa 2002 yılını da kaybedebiliriz" dedi. Hisarcıklıoğlu bu durumunun, Temmuz ayında hükümete verdikleri raporlar, yaptıkları tespitler sonucu ortaya çıkan değerlendirmeler ve son bir aydır gerçekleştirdikleri sektör kurulu toplantılarında vurguladıkları tespitleri teyit ettiğini ifade etti.

Derviş'in programı mahvetti

Ekonomik programın Derviş tarafından açıklandığı gün konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Haydar Baş, programın üretim ve üretim kadar önemli birçok önemli bir ayağının eksik olduğunu ve bu nedenle istenilen noktaya varılamayacağını söylemişti. Baş'ın o tarihte yaptığı çarpıcı tespitleri gözardı eden sanayici, ihracatçı ve oda başkanları bugün gelinen noktada hata yaptıklarını anlayarak Derviş'in programını red etmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda hükümeti destekleyen TOBB, bugünkü gelişmelerle birlikte Prof. Dr. Baş'ın tespit ettiği gerçekleri görmeye başladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu son olarak yaptığı açıklamada, "Reel sektör ayağı eksik olan ekonomik programın hedeflerine ulaşamayacağı bir kez daha anlaşılmıştır" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.