HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 EYLÜL 2021, PERŞEMBE

Gazi şahlandı

12.11.2001 00:00:00
Kuvay-ı Milliye kadrosunu bağrına basan Gaziantep'li sanayici ve işadamları, 'bu vatan bu kadroyla kurtulur' dedi

Gaziantep'de düzenlenen kuvay-ı milliye toplantısında, Türkiye'de kuvay-ı milliye ruhunu yeniden ayağa kaldıran hareketin önderi Prof. Dr. Haydar Baş da bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada devleti ve milletiyle, askeri ve siviliyle Türk milletinin bütün fert ve kurumlarının birlik, dirlik, beraberlik içinde olmaları gerektiğinin önemi ve olmazsa olmazlığına işaret ettiği konuşmasında Prof. Dr. Haydar Baş, içinde bulunduğumuz ekonomik çöküş konusunda da önemli tespit ve teşhislerde bulundu. Çözüm önerilerini tekrar tekrar ortaya koydu. Çözümün nasıl bir tavır ve projeden geçtiğini katılanlara anlattı. Programda, Prof. Dr. Haydar Baş'ın ekonomik görüşlerinin temellerini ihtiva eden bir çalışma da kitap halinde katılanlara dağıtıldı.

İCAZETİ BU AZİZ MİLLETTEN ALMAK ŞARTTIR

"Hangi şartlarda olursa olsun, Allah'ın izniyle, millet olarak biz bu ülkeyi, kurtarmaya muktediriz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yeter ki milleti idare eden irade milletten icazetini almaya niyetli olsun. Bu irade icazetini Atlantik ötelerinden, Batı kaynaklarından alırsa, her gün sailler gibi elini açarak para dilenir. Maalesef bugünkü tablo budur" tespitiyle sözlerine başlayan Prof. Dr. Haydar Baş, milletimizin emsalsiz özellikleri ve bu özelliklerin Gaziantep'in de içinde bulunduğu Güneydoğu bölgesine yansımaları hakkında şunları söyledi:

"Biz, bin yıldan beri İslam'a inanmış, onun şartlarını harfiyyen yerine getirmiş, nezaket ehli bir milletiz. Ecdadımız, İslam'ı Orta Asyada kabul ettikten sonra bugünkü Irak'ın bir şehri olan Samarra'ya gelmiş ve İslam'a asker olmuştur. Türk milleti daha ilk günden itibaren müslümanlara hadim ve hizmetçi olmuştur. Onun için bu yüce millete asakirullah ünvanı verilmiştir. Yüce Rabbımız da bu milletten çok büyük insan-ı kamiller, veliler zuhur ettirmiştir. Anadolu'nun hangi köşesine giderseniz gidin, buram buram evliya ruhaniyeti kokar. Sizi mest eder. Sakat gelirsiniz, sağlam gidersiniz. Hasta gelirsiniz, sıhhat bulursunuz. Moraliniz sıfıra inmiştir, moral bulursunuz. Hele Güneydoğu; burası bambaşka bir medeniyet merkezidir. Bütün dünyanın gözünün burada olması o bakımdan çok tabiidir. Burada Allah'ın yüce kulları, peygamberlerin medeniyetleri hakim oldu. Buraları, Hz. İbrahim'in, Hz. Musa'nın, Hz. Eyyüb Aleyhisselamın vs, yaşadıkları mukaddes, muazzez beldelerdir."

"Daha orta, lise çağlarında iken, herkes İstanbul'a ziyarete giderken, Allah'ın takdirine bakın ki bizi bir kuvvet bu tarafa iterdi. Hep bu tarafa gelirdik. Onun için benim gözümde Urfa bambaşka bir alemdir. Hz. İbrahim'in doğduğu mağarayı gördüğüm zaman sanki Halilurrahman denilen Allah'ın dostunun ruhaniyeti adeta bizi okşardı. Adeta 'hoş geldiniz, sefa geldiniz' derdi. O zamandan bu zamana ailemizle, çocuklarımızla birlikte bu medeniyetin izlerini görmek, insanlarını bizzat müşahade edip gönlümüze basmak için hep buralardayız. Bu topraklar çok farklı bir bölgedir. Türk'ün ruhunun özünün yaşadığı, yaşatıldığı bir bölgedir."

TÜRKİYE'NİN İHTİYACI SİYASETÇİ MODELİ

Prof. Dr. Haydar Baş, devamla Türkiye'nin ihtiyacı olduğu siyaset ve siyasetçi modeli hakkında bilgi verdi. Siyasetçinin fundamantalist değil ama dindar, şövenist değil ama milliyetçi olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Haydar Baş görüşlerini şöyle dile getirdi:

"Siyasetçi, fundamantalist değil ama dindar olması lazımdır. Hesap vereceği Rabbı ile hukukunu iyi kurması lazımdır. Yürüdüğü zaman eğer ayağının altında karınca varsa, 'bu da bana sorulacak' demesi lazımdır. Böyle bir mütalaanın, müzakerenin, onun vicdanında hakim olması lazımdır. Bu millet böyle bir politikacı, siyasetçi bekliyor."

"İkincisi, siyasetçinin, şövenist değil milliyetçi olması lazımdır. Şövenist olmayan bir Türk milliyetçisi olması lazımdır. Bunun içerisinde Kürt vardır, Arap vardır; Laz, Çerkez, Boşnak, kısaca yediden yetmişe her insan vardır. Mesela Karadeniz'de, gecenin hangi vaktinde olursa olsun, bir kapıyı çaldığınızda, 'Tanrı misafiriyim' dediğinizde, hemen sizi 'hoş geldiniz' diyerek kabul ederler. Bir sofra ikram edilir. Toroslara gelin aynı şeyle karşılaşırsınız. Ben bunu yaşadım. Bizim Adil kardeşimizin anne-babasını ziyarete gittik. Gecenin saat ikisinde bize mükellef bir sofra hazırlandı. Dualar ettik. Burada da herhangi bir mahalleye gidelim; aynı manzarayı göreceğiz. Bu, örfümüz bir, adetimiz bir, geleneğimiz bir, maneviyatımız bir olduğu içindir. Kim demiş ki bu millet ayrıdır. Bu millet birdir, bir bünyedir, bir gövdedir. Onu bölmek isteyenler, yeminle konuşuyorum, başaramayacaklardır."

BU MİLLETİN KARDEŞLİ?İNİ HİÇ BİR GÜÇ BOZAMAYACAK

Prof. Dr. Haydar Baş, milletimiz üzerinde oynanan oyunlara dikkat çektiği konuşmasında devlet-millet, sivil-asker bütün fertlerin ve kurumların birlik, beraberlik içinde olmaları gerektiğine işaret etti. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu:

"70'li, 80'li yıllarda bu topraklara geldiğim zaman, burada dönen dolapları siyasi iradeden tanıdıklarımıza aktarırdım. Ne sizler, ne bizler bilirdik ama, tevafuk-u ilahi öyle bir rastlantı olurdu ki adamlar, Ashab-ı Kehf'de, Halulilurrahman'da, şurada, burada karşımıza çıkardı. Misyonerler buralarda cirit atarlardı. Benim insanımın kalbini, gönlünü, aklını çalıyorlar, onu, kendi milletine, devletine, vatanına karşı organize ediyorlardı. Adamlar, Barış Gönüllülerini gönderiyor, biz bunlara çanak tutuyoruz. 'Niye böyle yapıyorsunuz? Siz, bu milletin hasmı mısınız? Niye bu milleti bölmeye çalışıyorsunuz?' diyorduk. Ama sözümüzü dinletemedik. En sonunda bu milletten bazı kardeşlerimizi dağlara çıkardılar. Bu, bir ailenin evladına sahip çıkamaması, bir ailenin aciz kalması, iflas etmesi demektir. Eğer siyasi irade, vicdanı varsa, başını iki diz kapağının ayağına koyup derin derin düşünmelidir. 'Ben nerede, nasıl bir yanlış yaptım ki Allah bana bu belayı verdi?' demelidir. Bu millet birdir, kardeştir. Bu kardeşliği hiç bir güç bozamayacaktır."

"Ben uzun yıllardan beri 'Devlet ve millet bir olması lazımdır' diyorum. Öyle oyunlar oynandı ki sadece bu bölgedeki değil diğer bölgelerdeki insanlarımızı da birbirine düşürdüler. Ben devlete, devlet bana karşı; bu noktaya geldik. Kahvede oturuyoruz; devleti yıkmanın hesaplarını yapıyoruz. Veya devlet iradesi dediğimiz kurum da millete ceza vermenin plan ve projesini yapıyor. Böyle bir ülkede huzur olur mu? Kalkınma olur mu? Beraberlik, kardeşlik olur mu? Onun için 'bu devlet de bu millet de bizimdir' diyoruz.

Onun için 'devlet ve millet bir bütündür' diyoruz. Hepimiz bir geminin yolcularıyız. 'Onun bu hatası, şu hatası var' deyip de birbirimizi yargılama süreciyle yola çıkarsak gemiyi deleriz. Battığımız zaman da geminin içindeki hepimiz helak olur, gideriz. Onun için biz devlete sahip çıkmak mecburiyetinde ve de mükellefiyetinde olan insanlarız. Huzurun, saadetin, maddi ve manevi kalkınmanın olabilmesi için devlet ve milleti kaynaşmasının zaruretine inanıyoruz."

"Sivil ve asker de bir bütündür. Ama farkındaysanız asker dendiği zaman tüyler diken diken oluyor. Ben, 'şu haklıdır, bu haksızdır' demiyor, bir tablo göstermek istiyorum. Asker dediğin evlat, benim çocuğumdur, yeğenimdir, torunumdur, senin kardeşindir, ağabeyindir. O halde asker ile sivil kardeş, bir ve beraber olacak. Yediden yetmişe bir vücudun organları gibi kimimiz el, kimimiz göz, kimimiz ayak, kimimiz kulak, kimimiz beyin, kimimiz kalp olarak bir bütün olma seferberliği için yola çıktık. Bu mantıkla yola çıkmak, birbirimize sarılmak şarttır. Yoksa iki insan bir yerde kardeş olamaz, huzur içinde bulunamazsa ne kadar büyük imkana sahip olursa olsun onların yapacağı hiç bir şey yoktur. Biz, birbirimizi için çok mukaddesiz. Çok muazzeziz. Biz, çok farklı bir milletiz. Peki niçin bu hale geldiğimizi düşünmeyecek miyiz? Onu da düşünecek, sualini kendi kendimize soracağız. Ama bu fitne döneminde değil. Evladın annesini, babanın çocuğunu sevmediği, saymadığı, sahip çıkmadığı bir ortamdan kurtulup dağdaki çobandan şehirdeki eşkiyaya kadar yediden yetmişe herkesin birbirine sahip çıktığı bir ülke, bir bütünlük haline geleceğiz ki o zaman yapacağımız işte bir bereket ve güzellik olabilsin."

EKONOMİDE DO?RU TEŞHİSİN ÖNEMİ

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ekonomik krize de değinen Prof. Dr. Haydar Baş, "Biz bu işi hem de onların bilmeyeceği, hayallerinin ulaşamayacağı kadar biliyoruz. Eğer beni dinlemiş olsalardı, gerçekten, 24 saatte ülkenin ekonomik problemlerini aşarlardı" diyerek bu kadar iddialı konuşmasının sebebini şöyle izah etti:

"Çünkü ben, hastalığı çok iyi görüyorum, tanıyorum da ondan konuşabiliyorum. Bu arkadaşlar, hastalığı tanımıyorlar. Tedavi yapacaklar, ortada mikrobu bilmiyorlar. Veya verem hastasını kanser ilaçları ile, grip hastasını verem ilaçları ile tedavi etmeye çalışıyorlar. Evvela doğru teşhis şarttır. Bu kardeşlerimiz ise bugüne kadar teşhisi yapamadılar. Onun için ne kadar tedbir alırlarsa alsınlar tedavi yapmaları mümkün değildir."

"İki sene evvel ne söyledi isek yine aynısını söylüyoruz. O zaman, 'enflasyon düşmez' dedik. Türkiye'de olan enflasyon talep enflasyonu değildir. Maliyet enflasyonudur. Şimdi farkındaysanız bu vergiler artacak deniliyor. Vergilerin çoğaldığı yerde sen 'enflasyon düşecek' diyorsan ya bu işi bilmiyorsun, yahut da bildiğin halde milleti kandırıyorsun, demektir. Halbuki enflasyonu düşürmek için mutlak surette maliyeti, yani vergileri, hammadde giderlerini, kredi faizlerini düşürmemiz lazımdır. Kredi faizlerini, vergileri arttıracak, sonra da ucuzluk yapacaksın; bu mümkün müdür? Bu durumda Derviş değil, Derviş'in şeyhi de gelse bir şey yapamaz."

PARA POLİTİKASINDA AKIL ALMAZ ÇARPIKLIK

Ekonomik sahadaki iç açıcı olmayan durumu anlatırken para politikasına da değinen Prof. Dr. Haydar Baş, bu konudaki uygulama çarpıklığına şöyle işaret etti:

"Dünyada her devletin kendi milli parası vardır. Bu paralarının ne kadarı tedavülde bulunduğu çok önemlidir. Mesela İngiltere'de bu miktar yıllık milli gelirinin % 35'idir. Almanya'da % 34'dür. Fransa'da aşağı yukarı aynıdır. Amerika'da ise bu miktar % 100'ün de üzerindedir. Yıllık milli geliri 1 katrilyon ise piyasada dolaşana parasının miktarı da bir katrilyondur. Türkiye'de ise tedavülde olan para miktarı milli gelirimizin % 2'sidir. Gerçek bu iken adam geliyor bana ekonomi biliyorum diye kendini satıyor. Ben rakamlarla konuşuyorum. Akadamisyenleri, tüccarları, TÜSİAD'ı, kim gelirse gelsin, 'hodri meydan!' diyorum. Ben miting meydanlarında, 'gelin düzeltelim' diyorum. Onlar ise kaçıyorlar. Bu vatan elbette benimdir. Ben şehit torunuyum. Ben bu ülkeye sahip çıkamayacağım, bu insana sahip çıkamayacağım da nereye sahip çıkacağım? Allah bunun hesabını bana sormaz mı? Elbette sahip çıkacağım. Onun için hasta hasta, sakat sakat buraya geldim."

"Sayın Başbakan'la, Sayın Derviş'le oturup konuşmak isterdim. Türkiye'de dolaşan para milli gelirin % 2'sidir. Dünyada bu % 34-35, asgari % 30'dur. Peki bu aradaki boşluğu nasıl dolduracaksınız? Hileler, oyunlar işte burada dönüyor. Bu oyunları biz gördüğümüz için de hiç benim tarafıma dönüp bakmıyorlar. Sendikasyon kredileri adı altında dış dünyadan bankalara krediler alıyorlar. Alınan bu kredilere devlet ve milletin yılda ödediği miktar şu andaki bütçenin % 45'idir. Yani 100 katrilyon bütçemiz varsa, yılda 45 katrilyon TL'yi faiz olarak veriyoruz. Dolaşması gereken para tedavülde dolaşmadığı için biz bu kadar parayı meccanen ecnebilere peşkeş çekiyoruz. '2002 yılında enflasyonu düşüreceğiz', deniliyor. Ama 2002 yılına 45 katrilyon faiz borcuyla giriyoruz. 45 katrilyonla 2002 yılına giren bir devlet bu yılda enflasyonu nasıl düşürecek ki? Siz kimi kandırıyorsunuz? Onun için diyorum ki bu adamlar ya ekonomiyi bilmiyorlar, ya dünyayı kandırıyorlar. Yahut da bildikleri halde yalan konuşuyorlar. Bu 45 katrilyonun ödenmesi lazım. Ödemek için istesen de istemesen de senden vergi alacaklar. Verdiğimiz vergiler ise faize gidiyor. Millet menfaatine tek kuruş bir faide elde edilemiyor. Bu yanlış sisteme bağlı olmak adına bu kadar zararı, bu kardeşlerimiz, milletin sırtına semer olarak koyuyor ve de bundan vazgeçmiyorlar. Vazgeçmek istese de IMF öyle bir yakalamış ki; 'Benim dediğimin dışına çıkamazsın' diyor. İşte biz bu noktada 'IMF'ye öyle geriye dön, marş marş demek lazım ki ne oldu, nasıl oldu deme imkanını elde edemesin' diyoruz."

ESARETE SON VERMENİN YOLU

IMF'ye bağımlılıktan ülkenin kurtarılması ile birlikte Türkiye'nin ihtiyacı olan paranın nereden, nasıl bulunacağı konusunda Prof. Dr. Haydar Baş özetle şunları söyleyerek konuşmasını bitirdi:

"Ben zaten milli gelirimin % 30'unu para olarak basmamışım. Onun için emisyonu genişleteceksiniz. Ayrıca yılda 30 katrilyonluk da kuyudata girmeyen gelirimiz var. Bunu da işin içerisine koyarsak şu anda T. C. Devletinin en az 50 katrilyon TL basması gerekir. Bunu bastığınız zaman piyasada para deniz haline gelir. Bu bir matematiktir. O zaman işçiden niye vergi alacaksın? 'Haydar Hoca vergi almayacak' diyorlar. Vallahi de almayacağım, billahi de almayacağım. Memurdan vergi alınmayacak. Vallahi de alınmayacak, billahi de alınmayacak. Ben bu işin ruhunu biliyorum. Onların elini öptüğü ağabeyleri Batılılar bu konuda benim elimi öpmüşlerdir. '100 milyardan da vergi almayacağız' demiştik. O da şimdilik kaydıyladır. Onların bıraktığı bir takım yükler vardır. Bu yükleri bir senede, bilemediniz iki senede devreden çıkarttığınız zaman ben Koç'tan da Sabancı'dan da vergi almayacağım. Onun için rahat etsinler. Biz, insanları cendereye koyup preslemek için var olan insanlar değiliz. Biz medeni bir milletiz. İnsanlığı, iffeti, haysiyeti, şecaati, merhameti, rifkati, adaleti bütün insanlığa göstermiş bir ecdad nesliyiz."

"Şimdi bir tanesi çıkmış, 'Onlar IMF'nin şartlarını niye yerine getirmediler. Biz, kamçı yemeden yerine getireceğiz' diyor. Ondan sonra da milleti kurtaracak. Senelerce fanatik cümleler seçtik. Küt diye kafayı duvara vurduk. Sonra millete döndük, "Ne bu asker, ne bu devlet bize hiç bir hak tanımıyor. Gel Avrupa'ya gidelim" dedik. Avrupa Birlikçisi olduk. Peki zamanında adam olsaydın netice böyle olur muydu? Sen dün ne yaptın ki bu gün ne yapacaksın? Sakın ha aldanmayın. Vallahi bir şey yapacakları yok. Onlar yine yanlış üzere amel edip icra-i faaliyette bulunuyorlar. Bunlar bu yanlışı da bilmiyorlar. Niye devleti küçültmek istiyorlar? Devlet, bunların emelleri önünde bir engel. Onun kalkması lazım ki her tarafa ellerini soksunlar. Merkez Bankası özerkleşti. Koskocaman T.C. Devleti, kendi Türk Lirasını kendi iradesi ile basamıyor. Allah aşkına bu esaret değil de nedir? Onun için IMF'ye marş marş git diyeceğiz."

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

12.11.2000, 12.11.1999, 12.11.1998, 12.11.1997, 12.11.1996, 12.11.1995, 12.11.1994, 12.11.1993, 12.11.1992, 12.11.1991, 12.11.1990, 12.11.1989, 12.11.1988, 12.11.1987, 12.11.1986, 12.11.1985, 12.11.1984, 12.11.1983, 12.11.1982
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.