HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Gerçek suçlu bulunmalı

18.09.2001 00:00:00
ABD'ye yapılan terörist saldırı sonrası, misilleme için düğmeye basılmak üzere ilk hedef büyük bir ihtimalle saldırıların sorumlusu olarak gösterilen Bin Laden'i sakladığı iddia edilen Afganistan olacak. Bölgeden gelen haberlere göre başkent Kâbil boşaltılmaya başladı.

Bu olayda dikkat çeken bir kaç önemli husus var ki, kanaatimize göre gelişmelerin sağlıklı tahlil edilmesi bakımından önem taşımaktadır.

1. ABD, saldırının sorumlusu olarak Laden'i ve Ortadoğu kökenli terörist grupları göstermekte ve böylece olayın bir askerî saldırı değil, bir terör saldırısı olduğunu kabul etmektedir. O halde bir devletten gelen askerî saldırıları kapsayan NATO'nun 5. Maddesinin devreye konması stratejik bir hatadır. Zira madde açıkça "askerî saldırı" hükmünü içermektedir. Kaldı ki Laden'i desteklediği iddia edilen Taliban hükümeti ABD ve NATO üyesi ülkelerin hiçbiri tarafından bir "devlet" olarak kabul edilmiş değildir.

O halde ABD bir "savaş" olarak nitelediği bu saldırının arkasındaki devleti ya da devletleri ortaya çıkarttıktan sonra, NATO'nun 5. Maddesinin devreye konmasını sağlamalıdır. Zira ortada Amerika'nın resmen tanıdığı bir devlet ve bu devlete bağlı bir askerî güç mevcut değildir. Eğer terörist grupların saldırıları NATO'nun 5. Maddesinin kapsamına giriyorsa, 15 yıl boyunca milletçe yaşadığımız, bizzat Batı ülkeleri tarafından desteklenmiş olan terör hareketlerine karşı neden NATO devreye girmemiştir? Otuz bin insanımızın katilinin bir NATO ülkesi olan Yunanistan büyükelçiliğinde barındırıldığı da unutulmamalıdır.

Özetle, ABD'ye yapılan bu saldırının terörist grupların işi mi, yoksa bir devletin askerî saldırısı mı olduğu kesin çizgilerle ortaya konulmalıdır ki; masum insanların üzerine haksız yere gidilmesin.

2. Meselenin diğer bir boyutu da, Afganistan'a muhtemel bir ABD saldırısı halinde bunun Türkiye'yi nasıl etkileyeceğidir.

Geçmişe bakarsak, "kârlı çıkacağımız" iddia edilen Körfez Savaşı'nda ülke olarak ciddi kayıplarımız olmuştur. Hatırlanacak olursa biz o dönemde, "Bu harekatın ucu bize ciddi şekilde dokunacak ve zararımıza olacaktır" demiştik. Gelişmeler bizi haklı çıkardı. Mali olarak 100 milyar dolarlık kaybımızın ötesinde; Körfez'de yaşanan savaşla beraber K. Irak'ta meydana gelen otorite boşluğu, Güneydoğu bölgemizdeki terör hareketlerinin de kaynağını oluşturmuştur.

Şu anda ise yalnızca Afganistan'la sınırlı kalacak olan bir askerî müdahale bizi çok fazla etkilemeyecektir. Ancak bölgede çatışmanın sınırları genişler ve diğer devletleri de içine alırsa Türkiye için ciddi gelişmeler söz konusu demektir.

3. ABD, başlatılacak olan askerî harekat için Türkiye'den henüz hiçbir resmi talepte bulunmamış olmasına rağmen, bizim "yardıma hazır" olduğumuzu resmi seviyede ilan etmemiz diplomatik incelikten mahrum bir davranış tarzıdır. Almanya, Fransa gibi ülkeler bile henüz kesin stratejilerini ortaya koymuş değillerdir. Almanya yapılacak operasyona katılıp katılmayacağına henüz karar vermediğini açıklamıştır.

Şüphesiz terörizm tasvip edilmesi mümkün olmayan bir hadisedir. Ancak Türkiye gibi jeopolitik öneme sahip, doğu ile batı arasında köprü görevi gören bir ülke, hassas konularda daha dikkatli ve düşünerek adım atmalıdır. Körfez Savaşı'nda yaşadığmız maddi ve manevi kayıpları yukarıda izah ettik. Aynı şeyleri tekrar yaşama ihtimalini gözardı etmeden hassas bir siyaset takip edilmelidir.

ABD'nin uğradığı terörist saldırının ardındaki hakiki faillerin bulunup cezasını çekmesi ve masum insanların boş yere eziyet görmemesi en büyük temennimizdir.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.