HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

HDP fezlekesi yola çıktı, şimdi ne olacak?

23.02.2021 00:00:00
'HDP fezlekesi yola çıktı, şimdi ne olacak?' seslendirme dosyası:

Siyasetin kırılma noktasına geldik. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca HDP'li 9 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezleke Meclis gündemine girdi. 

HDP'ye karşı tavır almaya zorlanan İyi Parti bakalım nasıl davranacak?

Bu hükümetin zokasıdır deyip HDP'nin dolaylı desteğini almaya devam mı edecek? Yoksa üstüne üstüne akan sele teslim olup fezlekeye olumlu oy mu kullanacak?

CHP'nin olumsuz oy kullanma ihtimali yüksek ama Millet İttifakı'nın birlikte hareket etmesi herhalde kendileri açısından en doğru karar olur!

Aksi takdirde Millet İttifakı yarılabilir ve Türkiye başka bir yolculuğa çıkar. Belki bunda da bir hayır var. Çünkü Cumhur-Millet ittifakı olarak kutuplaşmış siyasi platform bu yarılma ile zorunlu bir üçüncü yola kavuşmuş olur. Böylece seçenekler çoğalır ve daralmış/daraltılmış politik vasat bir derinlik kazanır!

Öyle ya da böyle anlıyoruz ki 50+1 peşinde koşan Cumhur'cular, risk almak istemiyor ve ellerindeki kartları açarak sonucun ne olduğunu bir an evvel görmeyi arzuluyorlar. Arzuluyorlar, çünkü sonuç alamayacaklarını görürler ise diğer yollara başvurmak için zamana ihtiyaçları olacak. 

Peki diğer yollar neler? O'nu elbette bilemeyiz ama "İyi Parti Genel Başkanı'nın yargılanmasının da menüde olduğu konuşuluyor" dediğimizde paketin zenginliği herhalde ortaya çıkıyordur. Bunu tasvip anlamında asla söylemiyorum. Yaptığımız şey siyasi okumalar yapmak, başka hiç bir şey değil.

Yoksa bizim çizgimiz belli… Biz siyasi rekabetin  "seçmene hizmet" üzerinden yapılmasını istiyoruz. Ne siyasi ikbal, ne barajlar, ne de başka bir şey buna engel olmamalı! 

Şahsen bana akıl sorsalar Cumhur İttifakı'na da aynı şeyi söylerim:

"Önünüzde 2.5 yıl var, vatandaşa/ülkeye hizmete odaklanın, barajları kaldırın, 50+1'i hizmetten elde edin, niye başka şeylerle uğraşıyorsunuz?"

Buna ne engel onu da gerçekten bilmiyorum. Acaba ülkenin ekonomisi kurtarılamayacak boyutta mı? Hükümet ekonominin geleceğinden ümidini kestiği için mi siyasi atraksiyonlar deniyor o benim konum değil, ama benim ölçülerime göre yol bu. Oy hizmetten gelmeli, hizmetsizlikten de gitmeli!

'Bunlar iyi niyetli bir amatörün sözleri' dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ne yapalım bu da bizim tesellimiz olsun!

Devam edelim…

Peki, hükümetin siyasi atraksiyonlara yönelmesi, yeni sistemin yani başkanlık modelinin de bir yenilgisi değil mi aynı zamanda? Hani ne deniliyordu? Başkanlık modeli istikrar sağlayacak, koalisyonlara mahkûm olmayacağız!

Bal gibi koalisyonla yönetiliyoruz bu bir, ikincisi ve daha kötüsü koalisyonun ülkeyi yönetmesi içinde bin bir türlü senaryo yazmak zorunda kalıyorsak bu neyin istikrarı? İstikrar ülkeye siyaset dışı yol ve yöntemlerle mi gelecek? Biz terör sorununu mesela milletvekillerini mahkemeye göndererek mi çözeceğiz? 

Zor bir ülkede yaşıyoruz, o açıdan bir açıklama daha yapalım; biz terör yapan, terör ile iltisaklı olanlar cezalandırılmasın demiyoruz ama çözüm mahkemeler de mi aranmalı diyoruz?

Niçin bu ülke bir kardeşlik projesi üretemedi diyoruz? 

Niçin 1000 yıldır ölüsü ile dirisi ile kucak kucağa yaşayan Türk ve Kürt sorununu mahkemelerde çözmek zorunda kalıyor? 

Bunu tüm taraflar için söylüyorum niçin mahkeme süreçlerinden siyasi rant hesabı yapılıyor, yapılabiliyor?

Bunlar bin tane seçim kazanmaya eş değer sorulardır ama önceliğinizin herhalde şahsi ikbal arayışlarından değil, ülkeye/insana hizmetten geçmesi gerekir! 

Bunun için de en ücra köydeki insandan, Ankara'daki en kallavi siyasetçimize ya da aydınımıza kadar hepimiz bin fırın ekmek yemesi lazım!

 
Ahmet Erimhan / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.