HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Hocaların kıymetini anlamak

15.08.2001 00:00:00
Naim Hoca' yı duymuşsunuzdur. Hani Erzurum' da bütün halk galeyana gelmiş milli heyecan taşmıştı. Teröre duyulan nefret akılları baştan almıştı. Naim Hoca ismi o zaman gündem olmuştu.

Mülki erkan halkın Hoca' lara saygınlığını bildiği için hem de çok sevilen Naim Hoca'yı çağırmış halka hitaben konuşma yaptırmışlardı.

Çocukluğumda dedemle Erzurum Lala Paşa Camii'ne giderdim. Dedem namazdan sonra Hocaefenidiyi bekler saygı ve hürmetle namazdan sonra masası etrafında bir müddet oturup istifade etmek isterdi. "Evladım bu topraklarda yetmiş bin evliya var" derdi. Solakzade Müftü Efendi'yi, Alvarlı Efe'yi, Yusuf Hoca'yı, Tevrücüklü Mustafa Efe'yi hep ondan duyardım. Hoca dedi mi, âlim dedi mi sanki yağları erir, içerisini misk kaplar, huzur dolardı. Bir kelime duymak, bir defa görmek için şehre gider adeta hasret giderirdi.

Şimdi bu hasrete susamış gönüllere de, gönüllerin hasretini giderecek ilmi ile yaşantısı olgun Hocalara da hasret çekiyoruz... Allah'a şükürler olsun yine de var.

Naim Hoca denildi mi öyle medreseleri bitirmiş, ağır başlı, vakur bir Hoca aklınıza gelmesin. Hikmet-i ilahi Naim Hoca benzer mi bilmiyorum ama tam bir Nasrettin Hoca'dır.

Çok zekidir. Saf kalpli, daima neşeli ve şakacıdır. Alvarlı Efe'den yıllarca ders alan, yazan, okuyanlar arasında genelde tebessümüne hayran bir çiçek yetiştirmiştir. O da Naim Hoca'dır,

Etrafına bakar beyitten anlayan ve dinleyen olursa bir kaç beyit okur.

-Anladın. Ha... İşte ele kurban der. Yok şakada ileri giden, lafı ölçüsüz kullanan oldu mu:

-Ellem, kullem yoh. Tamam mi cemaat, der, kendi üslubuyla ortamı güzelleştirir.

Naim Hoca vaaz eder. Kürsüde konuşurken cemaati de içine alan bir sıcaklıkla sanki karşılıklı konuşma yapıyormuş gibi "di mi, ele mi cemaat" der. Bir gün gusül abdestinden bahsederken:

Birincisi der ağza su vermek doli doli. İkincisi der burna su vermek doli doli. Üçüncüsüne sıra gelince birden "Ola bu üçüncüsü neydi" der. Mahalle mescidinde kimseden ses gelmeyince:

"Kahır ola. Yoksa siz abdessiz mi gezirsiz".

Bir gün namaz kıldırırken aniden selam verip caminin kapısına koşmaz mı? Merakla Naim Hoca' ya bakarlar. Naim Hoca kapıyı kapatıp şöyle der:

"Valla kurban abdestsiz olduğumu hatırlamadım. Heç kimse dışari çıhmayacak. Burada bekleyin. Gidip abdestimi alacam namazi tekrar kılacağız".

İmametin vebalini ciğerinden hisseder. Kimi güler bu insanların, kimi ağlar. Saf gönüllerde tesir bırakır.

Bugünlerde Futbol Federasyonu maçlarda kem sözle ilgili açıklamalarda bulunuyor. Aklıma hemen Naim Hoca geldi. Duymuşsunuzdur Hoca gençleri memnun etmek, onlarla buluşmak için maçları izlemeye giderdi. Hakem veya futbolculara küfür söylenince hemen etrafına bakar "Olan oğlum etmeyin günahtır" der. Bazen de bakar ki hakem haksızlık etmiş bütün seyirci feryat ediyor. O zaman da "Ben duymadım ben duymıram oğlum" der. Böylece kendince bir çözüm bulmuş.

Naim Hoca öyle dalmış ki Erzurumsporlu futbolcular koşarken "Eşkıle ola, eşkıle vurun" diyor. Bazen de "İsabet ya Resulallah" demekten kendini almıyor.

"Halk içerisinde Hak ile" sözünün misaliydi belki Naim Hoca. Edepsiz fıkralar anlatmaz, yılışmazdı. İncitici, alay edici, kandıran, aldatan şakalar yapmazdı (Kanal 7'ye duyurulur).

Bir gün meşhur kadayıf dolması yapılmış bir sofraya davet edilmiş. Naim Hoca hemen lafı kondurmuş:

"Kadayıf dolmalarini yudisiz yudisiz Hocalar hiç ahlıza gelmir."

Hani Nasrettin Hoca gittiği bir köyde bir hafta görev yapar. Hem Ramazan ayıdır. Hiç iftarlık gelmez. Cemaatten biri sorar Hocam İsa (as) gökte ne yer ne içer. Hoca cevabında, "Bire insanlar Allah'ın katındaki İsa' yı (as) düşünüyorsunuz da, bu fakir bir haftadır ne yiyip ne içer düşünmüyorsunuz."

Naim Hoca meşhur Ömer Nasuhi'nin okuduğu medresede talebelerin başında duruyor. Rahmetli Ömer Nasuhi de Erzurum'a gelişinde hele şu medreseye bakalım deyip bir uğruyor. Naim Hoca oturmuş vaziyette iken kapıda Ömer Nasuhi'yi görüyor. Cemaatten biridir deyip "Geç embele otur kurban" diyor. Biraz sonra "Adın ne?" diyor. Ömer Nasuhi Rahmetli "Adım Ömer" deyince Naim Hoca, "Ömer'in Nasuhisi de var mı?" diye soruyor. "Evet" cevabını alınca "Vay sene kurban olayım "deyip hürmet ve ihtiram ediyor. (Bu kısmı en güzel Nihat Temel Hoca'dan dinleyin.)

Evet Cenab-ı Hak ikisine de, cümle hocalarımıza ve evliyay-ı kiram hazretlerine rahmet etsin, şefaatlerine nail etsin. Gönüllere ve zihinlere şifa olan, kamil, bilgili, vakur, mütevazı, firaset ehli Hocalarımızın himmetlerine kavuşmayı, ders ve sohbetlerinde bulunmayı nasip etsin.

Ne dersiniz şu kıymetlerin azlığı da bir yoksulluk değil mi?
 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.