HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Irak "akıllı yaptırımları" reddetti

28.05.2001 00:00:00
Irak Hükümeti, Fransa'nın BM Güvenlik Konseyi'ne önceki gün sunduğu akıllı yaptırımlarla ilgili projeyi reddettiğini duyurdu.

Irak Resmi Haber Ajansı, Başbakan Yadımcısı ve Dışişleri Bakanı Vekili Tarık Aziz'in, "Fransız önergesinin ilk okunuşunda dahi İngiliz projesinin bir kopyası olduğu anlaşıldı. Irak'ın bu konudaki tutumu sabittir" dediğini nakletti. Fransa'nın, akıllı yaptırımlarla ilgili ilk görüşlerini dile getiren Aziz, bu projenin Fransa'nın düşüncelerinin bir hülasası olduğunu söyledi.

Diğer yandan, Irak Ticaret Bakanı Muhammet Mehdi Salih, BM Güvenlik Konseyi'nde görüşülmekte olah akıllı yaptırımları, ülkesinin kesinlikle reddettiğini tekrarladı ve Irak'ın her türlü olasılığa karşı hazır olduğunu vurguladı. Iraklı Bakan, Birleşmiş Milletler'i, Kitle imha silahlarından arındığı takdirde ambargonun kaldırılmasını içeren 687 nolu kararın 22 fıkrasını uygulamaya çağırdı. Salih, bu yaptırımları uygulayan devletlerin çok büyük maddi hasara uğrayacaklarını belirterek, uyguladıkları takdirde, bu ülkelerin başında Türkiye, İran, Suriye ve Ürdün'ün geleceğini kaydetti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.