HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Karadeniz'deydik...

30.07.2001 00:00:00
Kuvay-i Milliye Hareketi ülkemizi karış karış dolaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Karadeniz bölgesi adım adım ziyaret edildi. Artvin, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu, Samsun vilayetlerinde düzenlenen programlarla o yörenin on binlerce sanayici ve iş adamı ile istişare edildi.

Görüştüğümüz, gece yarılarına kadar hasbıhal ettiğimiz iş çevresinin önde gelen saygın bireyleri, ülkemizdeki gelişmeleri büyük bir kaygı ile takip ediyorlar.

Gördük ki Karadeniz bölgesinin de diğer bölgelerden bir farkı kalmamış. Kötü yönetim buradaki vatandaşlarımızı da kötü etkilemiş.

Yer altı ve yer üstü zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden olmamıza rağmen bugün çok zor günler geçiriyoruz.

Acaba bu günlere bir anda mı geldik? Elbette ki hayır. Zaman içerisinde bizi yönetenlerinin basiretten mahrum oluşlarından, ülkeyi iyi yönetememelerinden, zenginliklerimizi ülke menfaatleri açısından değerlendiremediklerinden dolayı bu günlere geldik.

Stratejik öneme sahip olan Bor madeni rezervinin çoğunun ülkemizde olduğunu ve sahip olduğumuz bu madenin batılıların ölçütlerine göre bir trilyon dolar değerinde olduğunu hatırlatırsak demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Bugün taviz üstüne taviz vermemize sebep olan borç alınacak paranın on milyar dolar seviyesinde oluşu olayın ve oyunun boyutu hakkında da sanırım bir bilgi veriyordur.

Artık insanımız bu oyunların farkında.

Artık vatandaşımız bizi yönetenlerin iş bilmez tutumlarından doları 265 milyar dolar borç batağının içinde olduğumuzu da biliyorlar.

Bu bölgenin bir farkı, tarımdaki yeni düzenlemelerle tütün, çay ve fındık üreticisi çok mağdur olmuş durumda. Zaten diğer bölgelere yüksek sayıda göç veren bölge artık yurt dışında çözüm arama noktasına gelmiş. Göz göre göre en büyük servetimiz olan kendi insanımızı kaçırma noktasına gelmişiz.

Karadenizliler akıllı insanlar. Siyasileri değerlendirirken geçmişlerine, vaatlerine, yaptıklarına çok dikkat ediyorlar. Mevcutlara ve geçmiş dönemdeki siyasilere iyi nazarla bakmadıkları gibi, yenilere de çok dikkatli yaklaşıyorlar.

Hele "yenilikçi hareket" adıyla ülkenin önüne atılan kadroyu şaşkınlıkla takip ediyorlar. Yenilikçilerin her açıklamaları onların tedirginliklerini daha da arttırıyor. "Zaten biz şüphe duyuyorduk", "Bunların işi gücü hava atmak; baksana medya bunları nasıl da şişiriyor" demekten kendilerini alamıyorlar. Ayrıca Yenilikçi hareketin ülkemizdeki problemleri çözecek bir teze sahip olmadıklarını da belirtiyorlar.

İşte böyle bir atmosferde öteden beri tanıdıkları Kuvay-i Milliye Hareketini yanlarında gördüklerinde, bir anda bayram havası esmeye başlıyor.

Prof. Dr. Haydar Baş Beyefendi Karadeniz'de de uğranan her yerde baş tacı edildi. Nereye gidersek gidelim, insanlar ciddi bir devlet adamı ile birlikte olduklarının farkında, gerek gözleri ile gerekse sözleri ile "ne olur hocam bizlere, milletimize, devletimize siz sahip çıkın" diyorlar. Hele hocamızın konuşmasını pür dikkat ama dönem dönem coşkun tezahüratlarla dinledikten sonra "işte diyorlar Atatürk'ten sonra beklediğimiz lideri bulduk" diyorlar.

Evet dostlar doğu Anadolu'daki Güneydoğu Anadolu'daki, Marmara Bölgesindeki hasılı ülkemizin diğer bölgelerindeki atmosfer burada da var.

Ortak kanaat ülkemizin problemlerini çözebilecek tek lider "Prof. Dr. Haydar Baş" Beyin olduğu şeklinde.

Haydi Hayırlısı.
 
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.