HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 AĞUSTOS 2022, ÇARŞAMBA

Kıbrıs'ı vatan yaptı

Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle bir taziye mesajı yayınlayan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan, “KKTC halkına, Türk milletine, Türk dünyasına ve İslam âlemine başsağlığı diliyoruz” dedi
15.01.2012 00:00:00
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle bir taziye mesajı yayınlayan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Hukukçu Ahmet Erimhan, “Hayatını ideallerine adamış, gerçek devlet adamı sıfatını taşıyan zincirin son örneklerinden Denktaş'ın vefatı tüm milletimizi derinden teessüre boğmuştur. Başta ailesine olmak üzere Küçük ülkenin büyük Cumhurbaşkanı'nı çıkarmış KKTC halkına, Türk Milletine, Türk Dünyasına ve İslam Âlemine başsağlığı diliyoruz” dedi. Erimhan mesajını şöyle sürdürdü: “Muhtemeldir ki Rauf Denktaş'ın değerini kaybından sonra çok daha iyi anlayacağız. O olmasa idi bugün KKTC diye bir devlet olmayacak ve KKTC halkıda adadan çoktan sürülmüş olacaktı. Ermeni soykırım yalanları ile Türk Milletini Anadolu'dan çıkarmanın hesaplarını yapan, Bosna'da Yüzbinlerce insanı sırf Müslüman olduğu için soykırıma tabii tutan zihniyet, hiç şüphe yok ki İslam Dünyasının en uç noktasında bayrağı taşıyan Türk halkına da gereğini yapardı!”

Denktaş'a borçluyuz
“Bugün adada dalgalanan bayrağın, okunan ezanın sebebi KKTC'nin bir devlet olarak var olması ise bunu önce Allah'a sonra Merhum Rauf Denktaş'a borçluyuz” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Erimhan, “Denktaş ile Türk İslam âlemi Batıya doğru son 2 asır içinde tek ileri hamlesini yapmıştır. 1974 Barış Harekâtı ile Kıbrıs vatanını devleştiren Denktaş bu nedenle emperyalist, Haçlı ruhlu Batı'nın hedefi haline gelmiştir. Hastanelerde zehirleme operasyonlarından, suikastlara kadar olmadık muamelelere tabii tutulan Denktaş en son ana vatanı tarafından acımasız bir itibarsızlaştırma operasyonu yaşamıştır. KKTC'yi tasfiye edecek Annan planına karşı çıktığı için hükümet Denktaş'ı nerede ise suçlu ilan etmiş, Cumhurbaşkanlığı adaylığı engellenmiş hatta Silivri'nin ucu gösterilmiştir. Sadece ve sadece sağlık sorunlarının ciddiyeti bu büyük günahı engellemiştir” diye konuştu.

Kıbrıs'ı savunamazsan Anadolu'da kalamazsın
“KKTC'de kimin haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Dünün AB sevdalıları, bu uğurda KKTC'yi gözden çıkaranlar, Denktaş'ı suçlayanlar bugün iflas etmiş durumdadırlar. Batıya ilişkin tüm tezleri çökmüştür. Haklı çıkan tarih, din ve Denktaş'tır” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu bir gerçektir ki sınırlarını Kıbrıs'tan, Anadolu'ya çekecek Türkiye, yarın tam da bu noktadan avlanacaktır. Çünkü ne dersek diyelim Türkiye'nin savunması Kıbrıs'tan başlamaktadır, Anadolu'dan değil... Türkiye'de barınabilmenin askeri, stratejik ve sosyal açıdan anahtarı olan Kıbrıs, sıradan bir mesele değildir. Kıbrıs Merhum'un hemen her gün ifade ettiği üzere bir Dava'dır. Kıbrıs Davası, Türkiye'nin hayat-memat meselesidir, geleceğidir. Kıbrıs'ını savunamayan Türkiye, Anadolu'da da yaşayamayacaktır. Kıbrıs'tan çıkan Türkiye, bu topraklara “sahip olma” hakkını da yitirecektir. Talepler 1071 Malazgirt savaşı öncesine kadar uzanacak, Orta Asya'ya dönmemiz istenecektir!”

Kıbrıs'ta sorun yok…
Hukukçu Ahmet Erimhan, “Türk milleti askerini taşıyacak çıkarma gemisi, uçağını uçuracak jet yakını bulamadığı günlerde icra ettiği 74 Barış Harekâtı ve bu çıkarmada kendini gösteren irade, azim ve fedakârlıkla Kıbrıs meselesine çözüm getirmiştir” dedi. BTP Genel Başkan Yardımcısı şunları söyledi: “1974 tarihinden bu tarafa tam 30 yıldır Ada'da sonuna kadar bir barış ve hürriyet ortamı vardır. Hem Türkler, hem de Rumlar adına... O günden bu tarafa Kıbrıs'ta bir tek insanın kanı akmamış, Rumlar kendi idarelerinde, Türk'ler kendi devletlerinde yaşamaya devam etmişlerdir. Kimi aklı evvellerce zaman zaman dile getirilen “çözümsüzlük” aslında çözümdür. “Çözümsüzlük” adına KKTC'yi feshetmek,  her halde samimi bir akla gelebilecek en son şeydir. Yapılacak şey, gösterilecek irade KKTC'yi dünyaya tanıtmak, KKTC'yi tanıma iradesini ortaya koymak ve KKTC'de elçilik açacak ülkelere engel olmamaktır. “30 yıl çözümsüzlüğü” gibi bir ifade, Türkiye'nin ortaya koyduğu 30 yıllık mücadeleyi yok saymaktır.”
 
Kıbrıs Türkiye'nin en haklı davasıdır
“Zaten “30 yıldır adada çözümsüzlük var” iddiası hiç bir zaman Türkiye'nin bakış açısı da olmamıştır” diye konuşan BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan şöyle konuştu: “Bunu dillendirenler ilginçtir ki Avrupa Birliği, Yunanistan ve Rumlar olmuştur. Şimdi Rum ile Yunan ile aynı çizgide bulunma bahtsızlığı bir tarafa aynı ifade, yani 30 yıldır adada çözüm yok fikri maalesef şu temel mantığa oturmaktadır: “74 Barış Harekâtı bir işgal operasyonudur. Kıbrıs zaten bizim değildi...” İçeriden ve dışarıdan elbirliği ile estirilen bu rüzgâra karşı geçirmekte olduğumuz şu tarihi günlerde, Kıbrıs'a, tarihsel bir perspektif içinde bakmakta hem faydalar hem de zaruret var:
1- Kıbrıs 1571 yılından bu tarafa Türk milletinin hâkimiyeti altındadır.
2- 1878 yılında Rusya'nın, Osmanlı imparatorluğu sınırlarını tehdit etmesinin engellenmesi amacı ile geçici olarak ve sınırlı bir şekilde İngiltere'ye açılan ada, bu küçük parantez dışında hiç bir zaman Osmanlı imparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kontrolünden çıkmamıştır.
3- 1974 Barış Harekâtı 1960 yılında kabul edilen ittifak ve garanti anlaşmasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.
Bu tarihsel perspektif içinde son olarak şunu bizzat Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ifadesi ile ifade edelim:
Kıbrıs, Türkiye'nin hukuki ve fiili anlamda en haklı olduğu davasıdır. Bu davayı savunamayan Türkiye hiçbir şeyi savunamaz!
Türkiye hukuken haklıdır; çünkü harekât uluslararası hukuka ve 500 yıllık Türk hâkimiyetine dayanmaktadır.
Fiilen haklıdır; çünkü 40 bin askeriyle bu haklılığı koruyacak ve kollayabilecek durumdadır. Bir daha böyle bir imkân her halde ele geçirilemez. Bu vesile bir kez daha bu büyük Lidere dualarımızı gönderiyor, Milletimize ve İslam âlemine baş sağlığı diliyoruz.”

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

15.01.2011, 15.01.2010, 15.01.2009, 15.01.2008, 15.01.2007, 15.01.2006, 15.01.2005, 15.01.2004, 15.01.2003, 15.01.2002, 15.01.2001, 15.01.2000, 15.01.1999, 15.01.1998, 15.01.1997, 15.01.1996, 15.01.1995, 15.01.1994, 15.01.1993


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.