HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

kısa kısa kısa...

21.10.2003 00:00:00
Shell, Katar'a

hortum attı

Devlet tarafından işletilen Katar Petrol ile Hollandalı Shell firması, Katar'da inşa edilecek dev bir tesisle doğalgazın sıvı yakıta çevrilmesi için 5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Katar Enerji Bakanı ve Katar Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hamid el Attiya ile Shell Yönetim Kurulu Başkanı Sir Philip Watts tarafından imzalanan anlaşma, Katar'da kurulacak dev tesiste neft ve çevreye zarar vermeyen dizel yakıt üretilmesini öngörüyor. Yeni tesisin günde 137 bin varil kapasiteli olacağı kaydedildi.

Filistin'de 2004'te seçime niyet

Filistin Başbakanı Ahmed Kurey, Filistin'de genel seçimlerin Haziran 2004'de yapılmasını istediklerini belirtti.

Kurey, Ramallah'ta Filistin olağanüstü hükümetinin toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Hükümetimiz için en önemli meselelerden biri seçimlerdir" dedi.

Kurey, devlet başkanlığı, genel ve yerel seçimlerin aynı zamanda düzenlenmesi gerektiğini de kaydetti.

Diana'ya fren

suikastı yapılmış

Galler Prensesi Diana'nın uşağı Paul Burrell, Diana'nın Paris'te bir trafik kazası sonucu ölmesinden 10 ay önce kendisine yazdığı mektupta, arabasının frenleriyle oynanarak öldürülmek istendiğini yazdığını kaydetti.

Daily Mirror gazetesinde yer alan haberde, Diana'nın suikaste sebep olarak, Prens Charles'in yeniden evlenebilmesinin önünün açılmasını gösterdiği ifade edildi. Gazete, Diana'nın Ekim 1996 tarihli mektubunda, "Birileri, Charles'in evlenmesine yol açabilmek için arabamın frenlerini bozarak bir trafik kazası planlıyor" ifadesini kullandığını yazdı. Daily Mirror, Diana'nın mektupta kendisine suikast planlayan şahsın ismini de yazdığını kaydetti fakat hukuki gerekçeler dolayısıyla ismi açıklamadı.

Diana, 31 Ağustos 1997'de Paris'te bir yeraltı geçidinde şoförünün aracın kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada öldü. Mektup, Burrell'in Diana konusunda yazdığı yeni kitapta yer alıyor.

İllüzyonist 44 gün sadece su içti

İngiltere'nin baş şehri Londra'daki Thames nehrinin üzerine asılan bir cam kutunun içinde sadece su içerek 44 gün aç kalmayı başaran ilüzyonist David Blaine, cam kutudan alındıktan sonra hemen hastaneye kaldırıldı. Hastane yetkilileri, illüzyonistin sağlığında kalıcı hasar olabileceğini belirttiler.

Köprü kulesi (Tower Bridge) yakınlarındaki vinçle havada asılı cam kutu dün gece yarısı saat 22.00 (TSİ 24.00) sıralarında yere indirilmişti. İyice zayıflamış, güçsüz hale gelmiş ve sakalları uzamış David Blanie, alkış altında gözlerinde biriken yaşlarla cam kutudan yürüyerek çıkmış ve kendisine alkış tutanlara, "Çok teşekkür ediyorum. Sizi sonsuza kadar seviyorum" demişti.

Cam kutudan çıktıktan sonra hemen nişanlısı tarafından tebrik edilen Blaine, doktorlar tarafından ilk sağlık kontrolü yapıldıktan sonra özel hastaneye kaldırılarak bir sağlık ekibi tarafından kontrol ve tedaviye başlandı. Doktorlar 44 gün sadece su içerek aç kalmasının Blaine'nin kalp veya diğer organlarına kalıcı bir zarar verip vermediğini tespite çalışıyorlar.

Arap birliği toplanıyor

Arap Birliği daimi üyeleri, yarın "İsrail saldırılarının tırmanışını" ele alacak.

Arap Birliği'ndeki Filistinli delege Muhammed Subeyh, Filistin'in talebi üzerine yarın yapılacak toplantıda, Refah ve Cenin kentlerindekiler başta olmak üzere "İsrail'in saldırı barbarlığına bir memorandum olasılığını" inceleyeceğini söyledi. Subeyh, katılımcıların uluslararası düzeyde diplomatik ve siyasi bir eylem olasılığını ele alacağını kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.