HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Kültürel etkinlikler israf mı?

03.09.2001 00:00:00
Kültür Bakanı İstemihan Talay, Kültür Bakanlığı'nın ve yerel yönetimlerin sanat ve kültüre destek vermelerinin israf olduğu iddialarına katılmadığını bildirdi.

Talay, Uşak Valisi Ayhan Çevik ve Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ı ziyaretlerinde yaptığı konuşmada, Uşak Müzesi'ni yeni bir yere taşıyacaklarını, bunun bedelini de döner sermayeden karşılayacaklarını belirtti. Uşak Kültür Merkezi için 250, Atatürk Etnografya Müzesi için de 200 milyar lira ödenek verildiğini söyleyen Talay, "Uşak, kültür açısından hayli zengin bir kent. Bunların ülkeye kazandırılması için biz de katkıda bulunacağız" dedi.

Konuşmasında, festivaller ve israf konusuna değinen Talay, şunları kaydetti:

"Yerel yönetimlerin ve Kültür Bakanlığı'nın sanatçı getirtip festivaller, etkinlikler düzenlemelerine karşı çıkanlar var. Bunlara 'israf' diyorlar. Ama israf değil, çünkü insanlar bunlara susamış, sanatçılar küçük mekanlardan ziyade, geniş meydanlarda onbinlerce kişiyle buluşup bütünleşiyor. Biz, bu yıl 4 bin sanatçımızı çeşitli illere gönderdik ve masraflarını karşıladık. Karşılamaya devam edeceğiz."

Uşak Belediyesi'nin Huzurpark yöresinde yaptırdığı Kültür Merkezi ve Şelale Kafe'yi hizmete açan Talay, inşaatı devam eden kültür sarayında da inceleme yaptı.

DÜNYANIN 7. DEV ANITI

Kültür Bakanı Talay, yapımına 1995 yılında başlanan ve dünyanın 7. büyüklükteki anıtı niteliğindeki "Atatürk ve Kurtuluş Anıtı"nı da açtı.

Talay, açılışta yaptığı konuşmada, Malazgirt Savaşı'nın Türklerin Anadolu'ya yerleşmesini, 30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Büyük Taaruz'un da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu perçinlediğini söyledi. Bu nedenle Uşak'ta açılan anıtın büyük anlam taşıdığını anlatan Talay, "Açılışın bugüne denk gelmesi de anlam ifade ediyor çünkü Uşak, bugün düşman işgalinden kurtulmuştur" dedi.

Törende, 170 milyar liraya malolan anıtın yapımında emeği geçenlere de plaket verildi.

Kültür Bakanlığı'nca yapımına 1995 yılında başlanan 30 metre uzunluğunda ve 17 metre yüksekliğindeki Atatürk ve Kurtuluş Anıtı, heykeltıraş Tankut Öktem'in imzasını taşıyor. Türkiye'nin üçüncü, dünyanın yedinci dev anıtı nitelindeki eser, "Yazıların Bulunduğu Ana Kaide", "Süvariler", "Kurtuluş" ve 'Kağnılar" bölümlerinden oluşuyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.