HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

MEB'e 'insaflı ol' çağrısı

04.07.2001 00:00:00
Liselerde yıl sonu başarı notu ortalamasının yükseltilmesi nedeniyle sınıfta kalan öğrenciler ve velileri, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) başvurarak, sınav hakkı tanınmasını veya not ortalamalarının düşürülmesini istiyor.

Öğrenciler ve veliler, MEB'e dilekçe ve faks göndererek veya telefonlarla ulaşarak, yetkililerden sorunlarına çözüm bulmalarını talep ediyor. MEB, 6 Eylül 2000'de yayımlanan yönetmelikle, Ortöğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği'nde değişiklik yaparak, liselerde sınıf geçmekiçin gerekli yıl sonu başarı notu ortalamalarını yükseltmişti.

Ortalamalar yükseltilmişti

2000-2001 öğretim yılında uygulamaya konulan yönetmelik değişikliğiyle genel liseler ve her türdeki mesleki ve teknik liselerde, yıl sonu başarı ortalaması 2.00'den en az 2.50'ye, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri ve Yabancı Dil Ağırlıklı Liselerde (süper liseler) en az 3.00'e, Fen Liselerinde en az 3.50'ye yükseltmişti.

Yetkililer, son birkaç gün içinde, sınıfta kalan öğrencilerden ve velilerinden yüzlerce telefon ve dilekçe geldiğini belirterek, onları ikna etmekte zorluk çektiklerini dile getirdiler.

Yeni sınav hakkı yok

Ders notları zayıf olan veya notunu yükseltmek isteyen tüm öğrenciler için eğitim-öğretim yılı sonlarında ortalama yükseltme sınavları düzenlendiğine işaret eden yetkililer, bu sınavlara girmelerine karşın öğrencilerin başarısız olduğunu ifade ettiler.

Yetkililer, sınav hakkı tanınmasının veya yıl sonu başarı notunu düşürmenin şu anda söz konusu olmadığını bildirdiler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.