HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 AĞUSTOS 2022, ÇARŞAMBA

Popocatepetl Yanardağı'na tırmanan dağcı hayatını kaybetti

25 10:13:00.06.2022
Popocatepetl Yanardağı'na tırmanan dağcı hayatını kaybetti
Meksika’da bulunan Popocatepetl Yanardağı’nda meydana gelen patlama nedeniyle yanardağına tırmanmaya çalışan 5 dağcının üzerine kaya parçalarının düşmesi sonucu 1 dağcı hayatını kaybetti, 1 dağcı ise ağır şekilde yaralandı.
 
Meksika’da bulunan ve faaliyetini sürdüren Popocatepetl Yanardağı’na tırmanmaya çalışan 5 dağcı, 4 bin 600 metre yüksekliğe ulaştıklarında yanardağda patlama meydana geldi. Olayda 5 dağcının yaklaşık 50 metrelik bir çukurda mahsur kaldıkları ve yanardağ ağzından fırlayan kaya parçalarının üzerlerine düştüğü bildirildi. Düşen kaya parçaları nedeniyle dağcı 1 kadın hayatını kaybetti, dağcı 1 erkek ise ağır şekilde yaralandı.
 
Meksika Yüksek Dağ Polisi ve Sivil Savunma ekiplerinin olay yerine gelmesiyle yürütülen arama kurtarma çalışmalarında hayatını kaybeden dağcının cesedine ulaşılırken, diğer dağcılar da kurtarıldı.
 
Dağcıların, şu anda faaliyette olan Popocatepetl Yanardağı’nın tepesine tırmanmak için yola çıktıkları ve girişe yasak olan tehlikeli bölgeye geçerek yanardağ ağzına doğru yaklaştıkları bildirildi.
 
Geçtiğimiz yılın Eylül ayından bu yana faaliyetlerini artıran Popocatepetl yanardağında son olarak, 29 Mart 2022 tarihinde büyük bir patlama kaydedildi. Hemen her gün duman ve kül çıkışı yaşanan yanardağda zaman zaman küçük patlamalar da meydana geliyor. Patlamayla fırlayan kaya parçalarının çevreye düşmesi sebebiyle Meksikalı yetkililer, vatandaşları yanardağa yaklaşmama konusunda uyarıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.