HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 09 MAYIS 2021, PAZAR

Rehn: Ihlal olursa frene basarız

20.10.2005 00:00:00
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda AB'nin müzakereleri durdurmaya hazır olacağını söyledi

Rehn, Roma'da düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye konusunda kesinlikle ihtiyatlı davranacağız. Ankara'nın yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, Avrupalı müzakereciler frene basmaya hazır" diye konuştu. AB'nin Türkiye'ye sunduğu Müzakere Çerçeve Belgesinde, diğer aday ülkelerden farklı olarak birçok ihtiyati önleme de yer verildiğini kaydeden Rehn, şöyle konuştu: "Türkiye'nin Çerçeve Belgesinde olağanüstü durumlarda müzakerelerin askıya alınabileceği de belirtiliyor. Örneğin insan hakları veya temel haklar konusunda ciddi bir ihlal durumunda müzakereler kesilecektir". Rehn, Gümrük Birliği Ek Protokolünün TBMM'de onaylanması gerektiğini, bu konunun Kıbrıs Rum kesimini de yakından ilgilendirdiğini ifade ederek, "Aksi taktirde müzakerelerde pek ilerleme kaydedilmeyecektir" dedi. Olli Rehn, Bulgaristan ve Romanya konusunda ise, bu iki ülkenin 2007'de AB'ye tam üye olabilmeleri için özellikle hukuk sistemleri ve yolsuzlukla mücadele konusunda önemli adımlar atmaları gerektiğini belirtti. Rehn, AB'nin bu ülkeler hakkında bir rapor yayımlayacağını hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Avrupa Komisyonu bu iki ülke hakkındaki nihai kararını önümüzdeki ilkbaharda açıklayacak. Ancak, o tarihe kadar Rumen ve Bulgar yetkilileri bu konuda irade sahibi olduklarını göstermek için ciddi adımlar atmak zorundadırlar. Ben bazı açılardan iyimser, bazı açılardan kötümserim. Her iki ülkenin hükümetlerinin de en geç önümüzdeki sonbahara kadar reformları tamamlamaları gerekiyor."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.