HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Rumlar AB'den icazet aldı

01.10.2001 00:00:00
New York temasları sırasında basına açıklamalarda bulunan Cem, Kofi Annan ile yaptığı görüşmeye değindi ve Annan'a, "Siz Kıbrıs sorununa ortak bir çözüm bulunsun diye uğraşıyorsunuz ama AB, Rumlara çözümü zaten hediye etti. Onlar çözümü AB'den aldı. Ne diye sizden çözüm arasınlar? Onun için iyimser değilim" dediğini kaydetti.

Cem, BM Genel Sekreteri'ne söylediklerini şöyle özetledi:

"Rumların çözüm diye bir sıkıntıları yok. Onlar kendi çözümlerini elde etmiş vaziyette. Şimdi o çözümün hayata geçmesi için zamanın bir an önce tükenmesini bekliyorlar. Zaman geçecek, AB'ye üye olacaklar. Olunca daha da güçlenecekler. Bunun peşindeler. Asıl çözüm isteyen biziz. Fakat böyle bir ortak çözüme de Rumlar hazırlıklı olmadığından devamlı geciktiriyorlar, işi yokuşa sürüyorlar."

Kofi Annan'a, Denktaş'ın, "yeni bir yaklaşım izlenimi edinmediği için 12 Eylül'de New York'ta başlaması gereken dolaylı müzakere sürecine katılmadığını söylediğini" belirten Cem, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alvaro De Soto'nun 4-5 ay önce Ankara'yı ziyaret ettiğini hatırlattı.

Cem, De Soto'nun, bu görüşme sırasında, tarafları yeniden biraraya getirmeyi istediklerini belirttiğini söyledi.

De Soto'ya, "yeni bir unsur, yeni bir ortam, yeni hususlar getirmeniz lazım" mesajı verildiğini vurgulayan Cem, "Hiçbir yeni bir unsur getirilmediği için görüşme olmadı" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bundan sonrası için, "Yeni bir unsur getirilirse, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş oturup değerlendirecek" açıklamasında bulundu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.