HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Sanlıurfa'da okulsuz köy!

18.09.2001 00:00:00
Sanliurfa'nin Viransehir Ilçesi'nebagli Kinali Köyü'nde, okul olmadigi için okul çagindaki 120 çocugun egitim ve ögretim göremedigi bildirildi.

En yakin okul 20 kilometre ötede

Köy Muhtari Mustafa Yildiz, 150 haneli, bin 200 nüfuslu köyün, okulu olan en yakin köye uzakliginin 20 kilometre oldugunu belirterek, "Ilçe merkezine uzakligimiz ise 50 kilometre olup, uzaklik nedeniyle okul çagina gelen birçok çocugumuz egitim alamiyor. Okul çagindaki çocuklarimiz Türkçeyi televizyondan, gençlerimiz ise askerde ögreniyorlar" diye konustu.

Köyde okul çagina gelmis 120 çocuk bulundugunu bildiren Yildiz, okula gidemedigi için tarlada mevsimlik isçi ya da hayvan otlatarak zamanini geçiren köy çocuklarinin "okumak istiyoruz" diye feryat ettiklerini, ancak bugüne kadar okul sorununa çözüm bulunamadigini ifade etti.

Yapilan okul yiktirildi

Yildiz, köyde 1983 yilinda okul yapilmak üzere temel atildigini hatirlatarak, su bilgiyi verdi: "Okulun duvarlari örülüp, bitirilme asamasina gilindiginde, her ne hikmetse yetkililer duvarlarini yiktirarak, yapimini durdurdular. Okulun temeli hala duruyor. Geçimini hayvancilikla saglayan köyümüzde, çocuklarimiz Türkçe konusmakta zorlaniyor."

Köylülerin çocuklarini okula göndermek istediklerini, ancak en yakin okulun köye 20 kilometre uzaklikta olmasinin bunu engelledigini dile getiren Yildiz, "Genç kiz ve erkek dahil çocuklarimiz cahil kaldi. Bu çagda böyle bir sey olmaz gibi geliyor, ama yasadigimiz gerçek inkar edilemez" dedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.