HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Şehitliklerin üstüne kilise yapanlar!

09.03.2021 00:00:00
'Şehitliklerin üstüne kilise yapanlar!' seslendirme dosyası:

Papa sonunda muradına erdi. 1999'da yapamadığı Irak ziyaretini gerçekleştirdi. Çünkü o tarihte Irak'ı Saddam yönetiyordu, Sistani de göz hapsinde idi. Saddam yalanlarla döşenmiş uzun ince yolda hâl edildi ve papa bileti kaptı, Irak'ımızı kutsadı!

Vatikan Büyükelçimiz ziyaretten mesut bahtiyar! Bakın ne diyor ziyaret için:

"Papa Franciscus'un, tüm zorluklara rağmen Irak'ın davetine icabet etmesi, bu ziyarete ne denli önem verildiğini gösteriyor. Bu ziyaret, Papa'nın son derece kararlı ve ısrarlı olması sayesinde gerçekleşiyor.

…Irak, bu ziyaret sayesinde son yıllarda belki de ilk kez olumlu bir hadiseyle gündem oluyor. Bu ziyaret, Irak'a her açıdan bir moral aşılayacak. Papa'nın Katoliklerin ruhani lideri olması hasebiyle ziyaretin dini boyutu, tabii ki daha ağır basıyor." 

Mübarek sanki Türkiye'nin Vatikan elçisi değil de, Vatikan'ın Türkiye temsilcisi! Hatta Papalığın "propaganda sorumlusu gibi mesajlar veriyor" desek yeridir. Papa güya Covid'e meydan okuyarak bu ziyareti yapıyormuş! Güya Papa ziyareti Irak'a moral verecekmiş! 

Sen git bunları FETÖ'ye anlat! Bu ülke hâlâ bu meseleler de şerbetlenmedi ise ey büyükelçi şarkıda olduğu gibi "hem sana hem bana yazık!"

Bu zihniyet geçmişte de Irak'ta öyle yanlış işlere imza attı ki, bugün yaşadığımız her şey aslında o dönemin faturası olarak önümüze geliyor.

Amerika ile aynı dalga boyuna yatıp Saddam'ı yok etmeden evvel biz, Irak'ın 200-300 kilometre içine girip operasyon yapabiliyorduk! Terörü sıfırlamaya ramak kalmıştı. Şimdi ise Sincar'a uçak gönderebilir miyiz acaba diye Amerika'ya melûl melûl bakıyoruz!

Bunca tecrübeden sonra insan şunu nasıl anlamaz? 

Irak'ın bölünmesinin önündeki engeller Papalık kuvvetlerince -ABD, NATO ve müttefikleri- temizlendikten sonra bu ziyarete geldi! Kim için geldi? Vatikan'dan temellenen/beslenen emperyalizm adına geldi. Bu ziyaret bir seremoni aslında, Irak'ın bölünmesi adına bir parti!

Ne demişti Jomo Kenyatta bu yüzyılın başında?

"Batılılar Afrika'ya geldiklerinde bizim topraklarımız, Hıristiyanların ise İncilleri vardı. Hıristiyanlar bize gözlerimizi kapayarak dua ve ibadet etmemizi istediler. Gözlerimizi açtığımızda bizim elimizde İncil vardı. Onların ayaklarının altında ise bize ait topraklar." 

Irak'ı kayıp ettiğimizi bakalım ne zaman sonra anlayacağız ve Irak'ı kaybedince biz kalarak Anadolu'da yaşayamayacağımızı nasıl idrak edeceğiz?

Bunlar ağır faturalar, telafisi olmayan yanlışlar!

Şayet siz Şii'yi, Alevi'yi, Kürt'ü bir arada tutacak bir formül üretemezseniz merhamet dilenmek dışında seçeneğiniz kalmaz. Bu formülü üretmek peki çok mu zor?

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş bakın ne diyor: "Prof. Dr. Haydar Baş, hayatını bu kavgayı bitirmeye vakfetti. Ne dedi? 'Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt'tir, gelin Ehl-i Beyt'te buluşalım' dedi. İşin doğrusu bu dedi. Ayetlerle, hadislerle bu sabit dedi. Hepsini anlattı ve İslam dünyasına bir çözüm reçetesi verdi. 

…Bu sözü dinlemezseniz, Prof. Dr. Haydar Baş'ın çizgisinde buluşmazsanız, Papa'nın çizgisinde buluşmak zorunda kalırsınız!

…Irak'ta onca ölüm, kavga, kıyamet ama bunu bitirecek adam Papa, öyle mi? Böyle bir acziyet olur mu? Bir Müslüman olarak bu benim ağırıma gidiyor."

Meselenin bam teli de burası!

Eğer sizin bir senaryonuz olmaz ise başkalarınızın senaryosunda figüran olursunuz!

Siz bir proje üretemezseniz, Papa'dan çözüm ummak zorunda kalırsınız! Papa gelsin Şii'yi, Sünni'yi, Arap'ı/Kürt'ü birleştirsin diye yol gözlersiniz. 

Katilinizden merhamet beklemek gibi bir şey bu!

Fayda etmeyeceğini bilsem de şu kalın gerçekleri hatırlatarak noktayı koyuyorum:

"Birinci bin yılda Avrupa Hıristiyanlaştırıldı. İkinci bin yılda ise Amerika ve Afrika. Üçüncü bin yılda hedef Asya'dır." (24 Aralık 1999, Papa 2. John Paul. Milenyum mesajı...)

"Kilisemiz bütün insanlığın mutluluğu içindir. Dinlerarası diyalogun bizim için anlamı, bütün insanları İncil'e ve kiliseye yani Hıristiyanlığa ulaştırma yoludur..." (6 Ağustos l964, Papa 6. John Paul...)

"Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası diyalog için Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz." (9 Şubat l998, rabbin aciz kulu Fetullah Gülen...)

"Şehitliklerimizin üstüne kilise yapanlar hangi yüzle ve neyin diyalogundan bahsediyorlar?" (20 Aralık 1998, Hüseyin Simayiç Bosna Müftüsü...)

 
Ahmet Erimhan / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.