HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

SOYDAŞLAR DÖNÜYOR

29.07.2001 00:00:00
Bulgaristan'da, Türklerin kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) iktidar ortağı olmasıyla Türkler'e yeni haklar sağlanacağını düşünen Türkiye'deki çok sayıda göçmen, kesin dönüş hazırlıklarına başladı.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Balkan Türkleri Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) Başkanı Mehmet Albar, Bulgaristan'daki genel seçimlerde 21 milletvekili çıkaran HÖH'ün hükümet ortağı olmasının, Türkiye'deki göçmenlere de büyük umut verdiğini söyledi.

Tarım bakanlığı avantajlı

Tarım Bakanlığı ile Doğal Afetlerle Mücadele Bakanlığı'nın HÖH'e verildiğine işaret eden Albar, özellikle Tarım Bakanlığı'nın Türkler açısından çok büyük avantaj olduğunu kaydetti.

Bulgaristan'daki bu gelişmelerin, oradaki evini ve tarlasını bırakarak Türkiye'ye göç eden, ancak burada da umduklarını bulamayan göçmenlere yeni bir umut verdiğini dile getiren Albar, şöyle konuştu:

"Bulgaristan'da kurulan yeni hükümet, soydaşlar için adeta umut oldu. Bulgaristan'da topraklarını işleyip daha iyi hayat koşullarında yaşamak isteyen aileler var. Henüz Türk vatandaşlığına geçmemiş soydaşlarla, ekonomik durumu iyi olmayan veya çocuklarının Avrupa'da eğitim görmesini isteyen aileler, Bulgaristan'a kesin dönüş yapmayı düşünüyorlar. Bulgaristan üzerinden Avrupa Birliği ülkelerine geçiş çok daha kolay oluyor. Önümüzdeki aylarda Almanya'nın da işçi alacak olması buna etken olabilir. Türkiye'de uzun süre vatandaş olabilmek için bekleyenler de var. Bunlar da dönmek isteyen grupların arasında bulunuyor. Bulgaristan'da 10 yıl çalışıp pirim ödemiş, ancak Türkiye'ye göç etmiş kişilerin de emeklilik, sosyal haklar konusunda sorunları bulunuyor. Bu kişiler de emeklerinin boşa gitmemesi için geri dönmek istiyor."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.